Czytasz dzięki

Prawo pracy w 2017 r.

Iowna Jackowska
opublikowano: 27-12-2016, 22:00

Już nie tylko na umowie o pracę, ale też przy zatrudnieniu na zlecenie będzie obowiązywać ustawowa minimalna stawka wynagradzania.

Minimalne wynagrodzenia

Płaca minimalna wzrośnie od stycznia z 1850 zł do 2 tys. zł. Jednocześnie zniknie zasada różnicowania tego wynagrodzenia w zależności od stażu pracy, czyli możliwość ustalania minimalnego wynagrodzenia dla osób w pierwszym roku pracy na poziomie 80 proc. minimalnej płacy. W przyszłym roku zacznie też obowiązywać minimalna stawka wynagradzania za godzinę pracy na podstawie umów-zleceń oraz o świadczenie usług — w wysokości 13 zł. Przestrzeganie stosowania godzinowej stawki i jej ewidencjonowania przez przedsiębiorców i pracodawców będzie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), która w tej sprawie zyska dodatkowe uprawnienia. Za naruszenie przepisów przewidziano kary od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Deregulacja kodeksu

Przyjęta przez parlament ustawa mająca na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców wprowadza m.in. deregulacyjne rozwiązania w Kodeksie pracy. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników (obecnie 20) zostaną zobowiązani do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a także ustalania regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy. Natomiast firmy liczące co najmniej 20, a mniej niż 50 pracowników będą musiały taki fundusz założyć oraz określać wspomniane regulaminy, jeżeli wystąpi o to zakładowa organizacja związkowa. Wprowadzono też ułatwienia w procedurach wydawania świadectw pracy. Jeżeli pracodawca nie podpisze z byłym pracownikiem kolejnej umowy w ciągu 7 dni, będzie musiał wydać dokument niezwłocznie. Ma on dotyczyć okresu (lub okresów) zatrudnienia, za które wcześniej nie wydano świadectwa. Kontynuacja zatrudnienia tej samej osoby oznacza konieczność wystawienia świadectwa pracy wyłącznie na jej wniosek (pisemny lub elektroniczny) — w ciągu 7 dni. Wprowadzono też nowe terminy związane z wypowiedzeniem umowy pracę. Od 2017 r. pracownik będzie mógł odwołać się od niego do sądu pracy w ciągu 21 dni (obecnie 7 dni) od dnia doręczenia wypowiedzenia. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania powinien wnieść do sądu pracy w ciągu 21 dni (obecnie 14) od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę, a z żądaniem nawiązania umowy o pracę może wystąpić do sądu pracy w ciągu 21 dni (obecnie 14) od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

Przepisy

• Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 1265). • Ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (ustawa czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw). • Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (Dz.U. z 2016 r., poz. 1456).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iowna Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu