Premia za ryzyko w dół

MK
opublikowano: 18-09-2009, 00:00

Po wejściu do strefy euro koszt pożyczenia pieniędzy będzie niższy — wynika z analiz NBP.

Po wejściu do strefy euro koszt pożyczenia pieniędzy będzie niższy — wynika z analiz NBP.

Stopa referencyjna NBP wynosi obecnie 3,5 proc. Tymczasem główna stopa procentowa w strefie euro to 1 proc. Tyle że na koszt pieniądza wpływa nie tylko główna stopa procentowa w danym kraju. Łącznie tzw. premia za ryzyko — czyli koszt pożyczenia pieniędzy — spadnie o około 2,3-2,4 punkty procentowe — wynika z opublikowanego w lutym br. raportu NBP na temat korzyści i kosztów wprowadzenia euro. Ale zważywszy na zmiany stóp w Polsce i Eurolandzie, spadek ten może być jeszcze większy.

Jednocześnie po akcesji zwiększy się bezpieczeństwo zaciąganych pożyczek. Obywatele decydujący się na kredyty w euro, a więc w tej samej walucie, w której zarabiają, będą wolni od ryzyka zmian kursu. W przypadku kredytów we franku szwajcarskim ryzyko spadnie ze względu na mniejsze wahania euro w stosunku do franka (niż wcześniej złotego do franka). Spać spokojnie mogą również ci, którzy mają kredyty w złotych. Na euro z pewnością nie stracą, bo w krajach, które przyjmują wspólny pieniądz, odgórnie ustalany jest wspomniany kurs konwersji, według którego przeliczane są kredyty i depozyty.

– 14,6 pkt

Do takiego poziomu wzrosło we wrześniu zaufanie wśród inwestorów w strefie euro – wynika z badań przeprowadzonych przez grupę badawczą Sentix. W sierpniu wskaźnik ten wynosił

- 17 pkt

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premia za ryzyko w dół