Premier: komisja spraw zagranicznych europarlamentu należy się PO

opublikowano: 23-01-2007, 09:14

Zdaniem premiera Jarosława Kaczyńskiego, komisja spraw zagranicznych europarlamentu należy się Platformie Obywatelskiej i odstępowanie jej nie ma żadnego uzasadnienia.

Zdaniem premiera Jarosława Kaczyńskiego, komisja spraw zagranicznych europarlamentu należy się Platformie Obywatelskiej i odstępowanie jej nie ma żadnego uzasadnienia.

"Jeśli wziąć pod uwagę, że jest to komisja ogromnego znaczenia, miejsce numer trzy w Parlamencie Europejskim, to odstępowanie tego miejsca nie ma żadnego uzasadnienia" - powiedział szef rządu we wtorek w radiowych "Sygnałach Dnia".

Jak dodał, komisja budżetowa (którą do tej pory kierował eurodeputowany z PO Janusz Lewandowski) nie jest już "specjalnie ważna". "Kiedy Platforma otrzymała tę komisję budżetową, to jednocześnie powołano równoległą komisję do spraw perspektywy finansowej, czyli w gruncie rzeczy ta komisja budżetowa została pozbawiona wielkiej części swoich uprawnień" - mówił premier.

"To dobry przykład, bo pokazuje, że w PE trwa, jak to zwykle w polityce, pewna gra" - dodał. "Ktoś, kto z góry ustępuje, kto nie potrafi wielkim tego świata powiedzieć +nie+, a z tego niestety wynika, że pan Donald Tusk nie potrafi, nie nadaje się do prowadzenia polityki" - powiedział premier, dodając, że "może tylko dziękować Bogu, że pan Donald Tusk nie został prezydentem Polski".

Jak zaznaczył, Tusk ma prawo rozmawiać z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, ale nie ma prawa "rezygnować z czegoś, co jest interesem narodowym, dlatego że bardzo wpływowy polityk, jakim jest Merkel, go o to prosi".

Pytany o zapowiadaną przez PO alternatywną propozycję dotyczącą podziału stanowisk w Parlamencie Europejskim, powiedział, że byłyby to "mało znaczące stanowiska zastępców w komisjach, czy grupach zadaniowych".

"Oddano, wszystko wskazuje na to przynajmniej, coś bardzo istotnego na bardzo prostej i niedobrej zasadzie - ktoś nie potrafił powiedzieć +nie+. Tym kimś był Donald Tusk, to go dezawuuje jako polityka, który może prowadzić polskie sprawy zagraniczne" - podkreślił szef rządu.

Pytany o Jacka Saryusz-Wolskiego (PO), typowanego na szefa komisji spraw zagranicznych PE, powiedział, że bardzo go szanuje, zwłaszcza za postawę jeśli chodzi o sprawy zagraniczne. "To jest postawa kogoś, kto potrafi polskich interesów bronić" - dodał.

W sobotę władze PO uznały, że Platforma ma pierwszeństwo wyboru szefa komisji spraw zagranicznych w PE i jedynie uzyskanie bardziej korzystnego dla Polski pakietu może skłonić partię do rezygnacji z tej możliwości.

Za taki pakiet PO uważa: utrzymanie przewodnictwa w komisji budżetowej, wiceprzewodnictwo w komisji rozwoju regionalnego, przewodnictwo delegacji ds. Białorusi. W ramach pakietu PO chce też uzyskać wiceprzewodnictwo we frakcji Europejskiej Partii Ludowej - Europejscy Demokraci z odpowiedzialnością za wschodnią politykę zagraniczną UE oraz wiceprzewodnictwo w komisji ds. konstytucyjnych.

Według rozmówców PAP bliskich niemieckiemu CDU, ta propozycja PO jest "pragmatyczna" i "realistyczna". Niemcom zależy na utrzymaniu komisji spraw zagranicznych PE, którą od prawie 10 lat kieruje europoseł CDU Elmar Brok.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że szef PO zapewnił szefową CDU i kanclerz Niemiec Angelę Merkel, że Saryusz-Wolski nie obejmie stanowiska szefa komisji spraw zagranicznych. Tusk temu zaprzeczył i uznał za "skandaliczne" wypowiedzi polityków PiS, że działa on na szkodę Polski.

W miniony piątek szef klubu PiS Marek Kuchciński zaapelował do Tuska, aby "lojalnie wspierał politykę zagraniczną prowadzoną przez konstytucyjne przedstawicielstwa RP". Tego samego dnia szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga wydała oświadczenie, w którym napisała, że "podejmowanie bezpośrednich ustaleń pomiędzy liderami krajowych partii politycznych a szefami rządów państw trzecich szkodzi polskiej racji stanu".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane