Prezenty a podatek

DCZ
28-11-2011, 00:00

KOMENTARZ

WOJCIECH GARCZYŃSKI

doradca podatkowy w TGC CorporateLawyers

Wokresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia polscy pracodawcy często decydują się na obdarowywanie pracowników prezentami. Bez względu na cel i motywację pracodawcy powinni je rozdawać z rozwagą, aby pracownicy nie uzyskali niespodziewanego dodatkowego przychodu do opodatkowania. Wszystkie świadczenia na rzecz pracowników są przychodem ze stosunku pracy, od których pracodawca musi pobrać należne składki ubezpieczeniowe i zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W przypadku wszelkich świadczeń rzeczowych (np. koszy z prezentami) składki i podatek pracodawca potrąca z podstawowego wynagrodzenia pracownika albo do prezentu dodaje wartość składek i zaliczki na podatek (tzw. ubruttowienie). W drugim przypadku pracownik tych pieniędzy nie otrzymuje, ale jego pensja nie ulega dodatkowemu uszczupleniu. Pracodawca może na ogólnych zasadach zaliczyć wartość prezentu brutto do kosztów uzyskania przychodów. Te same zasady dotyczą bonów czy talonów wymienianych na towary i usługi.

Wręczenie prezentu nie spowoduje powstania przychodu po stronie pracownika, jeśli zostaną spełnione następujące warunki: prezentem będzie świadczenie rzeczowe (ale nie bon czy talon), zostanie sfinansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), a wartość prezentu i innych świadczeń z ZFŚS w ciągu roku podatkowego nie przekroczy 380 zł. Od prezentu sfinansowanego z ZFŚS nie są należne składki na ubezpieczenia. Ponadto pracodawca nie zaliczy wydatków na taki prezent do kosztów uzyskania przychodów – mógł do nich bowiem zaliczyć same odpisy na ZFŚS. Jeżeli wartość świadczeń finansowanych dla pracownika z ZFŚS w ciągu roku przekroczy 380 zł, opodatkowana będzie tylko nadwyżka ponad tę kwotę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Prezenty a podatek