Prezes nauczy wszystkich kodowania

Miliarder chce wyznaczyć kilkunastu tysiącom swoich pracowników nowy cel. Kiedyś nauczył ich angielskiego, teraz pora na programowanie.

- Jeśli pracujesz na przykład dla Toyoty, to wiesz jak działa samochód, jaka jest podstawowa struktura silnika, zawieszenia i tak dalej. Jeśli pracujesz dla firmy świadczącej usługi IT, musisz posiadać więc podstawową wiedzę na temat tego, co jest w komputerze - mówi Hiroshi Mikitani, założyciel koncernu Rakuten, nazywanego czasem „japońskim Amazonem”.  

Zobacz więcej

Hiroshi Mikitani

Bloomberg

Miliarder zdradził w wywiadzie udzielonym Emily Chang z Bloomberg Television, że rozważa przeprowadzenie kursów dla wszystkich swoich pracowników z zakresu podstaw programowania. Rakuten zatrudnia 17 tys. osób, ale ma już doświadczenie w tego typu akcjach. Blisko dekadę temu szef zarządził powszechną naukę angielskiego. Ponad dwuletni proces był trudny, ale pracownicy musieli znaleźć czas na zajęcia językowe lub zmierzyć się z widmem degradacji.  

Nauka programowania jest podstawową częścią szkolenia dla nowo zatrudnionych pracowników od 2018 r. Sześciomiesięczny kurs języka Java na poziomie podstawowym przeszło 260 osób zatrudnionych na stanowiskach nieinżynieryjnych. Kolejnych 400 nowych pracowników od kwietnia weźmie udział w programie, który zakończy się hackathonem. Pracownicy będą tworzyć własne produkty poddawane ocenie ich współpracowników.  

Mikitani podwyższa poprzeczkę swoim pracownikom, ale nie brakuje też pracowników, którzy sami chcą sobie taką poprzeczkę wyżej zawiesić. Nie chodzi zresztą tylko o daleką Japonię z jej specyficzną kulturą pracy, czy Dolinę Krzemową uznawaną za mekkę nowych technologii.  

- Coraz więcej Polaków zainteresowanych jest poszerzeniem kwalifikacji z zakresu programowania. W tym gronie znaczący udział mają osoby z wykształceniem humanistycznym - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Sages, organizatora szybkich kursów dla programistów Kodołamacz.  

Autorzy raportu przeanalizowali 500 ostatnich zgłoszeń na kursy i okazuje się, że ponad 50 proc. z nich dotyczyło bootcampów z zakresu data science. Po tym kursie uczestnik ma posiadać wiedzę dotyczącą statystycznej analizy danych i uczenia maszynowego. To najtrudniejszy bootcamp, czyli szybkie szkolenie, przyspieszony kurs, ale są jeszcze podobne np. z języków programowania Java czy Python.  

- Kurs programowania trwa 256 godzin, co w zależności od wybranego trybu nauki zajmuje siedem tygodni lub 16 weekendów. Podczas zajęć kursanci poznają technologie i narzędzia niezbędne do rozpoczęcia pracy na stanowisku młodszego programisty, uczą się pracy zespołowej oraz są przygotowywani do przyszłych rozmów rekrutacyjnych - mówi Agata Kuźma, koordynatorka programu Kodołamacz.  

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zajęcia odbywają się w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu. Rekrutacja na kursy prowadzona jest w trybie ciągłym, można zarezerwować sobie miejsce zarówno na najbliższą, jak i kolejno planowaną edycję. Teoria to jedno, ale predyspozycje też są ważne.  

- Kurs jest bardzo intensywny, a jego koszt to 9600 zł, dlatego aby z czystym sumieniem powiedzieć "Tak, możesz zostać programistą" sprawdzamy predyspozycje każdego kandydata w ramach naszego trzyetapowego procesu rekrutacyjnego, w którym bierze udział także mentor z danej technologii - podkreśla Agata Kuźma.  

Statystyki zgłoszeń na bootcampy organizowane przez Sages pokazują, że informatyka przestała być już bastionem mężczyzn. Liczbowo przeważają wprawdzie nadal zgłoszenia panów, ale wyraźnie zwiększa się udział kobiet. W badanym okresie wyniósł on 28 proc., co jest najlepszym wynikiem od lat. 

- Zgłoszeń kobiet przybywa równomiernie z roku na rok. Powodem wzrostu jest nie tylko wizja wysokich zarobków, ale także dynamiczny rozwój social mediów i pojawianie się wielu motywacyjnych grup dla kobiet. Ich celem jest obalenie mitu programisty jako "typowo męskiego" zawodu i wspieranie kobiet w stawianiu pierwszych kroków w IT. W naszym ostatnim facebookowym wyzwaniu dla początkujących wzięło udział ponad 5000 osób z czego aż 52 proc. to kobiety - podkreśla Agata Kuźma.  

Mikitani przekonuje, że za 10 lat świat będzie wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie, a większość usług wykonywanych przez człowieka zostanie zastąpiona przez działanie sztucznej inteligencji. Rozumienie tych procesów będzie kluczową umiejętnością, jak czytanie i pisanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy