Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rtv

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-05-2006, 13:50

Prezydent Lech Kaczyński podpisał we wtorek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z nowelizacją, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) powołuje i odwołuje Rada, a nie jak dotąd - prezydent.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał we wtorek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z nowelizacją, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) powołuje i odwołuje Rada, a nie jak dotąd - prezydent.

Podpisanie nowelizacji umożliwi wybór przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dotąd bowiem na skutek marcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego KRRiT funkcjonowała bez przewodniczącego.

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy medialnej, zgodnie z którym przewodniczącego KRRiT powołuje i odwołuje prezydent, jest niezgodny z konstytucją. Właśnie przez prezydenta została powołana ostatnia szefowa KRRiT Elżbieta Kruk. Dlatego też od 29 marca, kiedy ukazał się Dziennik Ustaw z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, Kruk nie może podejmować żadnych decyzji i pełni "organizacyjną funkcję przewodniczącego posiedzeń KRRiT".

Z powodu braku przewodniczącego Rada ma ograniczone możliwości działania. W kolejce na rozpatrzenie czekają m.in. skargi na nadawców. KRRiT nie może się nimi zajmować, bowiem tylko przewodniczący KRRiT może występować do nadawców o wyjaśnienia i nakładać kary. Brak przewodniczącego - w opinii KRRiT - nie uniemożliwia jednak wyboru rad nadzorczych mediów publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rtv