Próba gaszenia korekty

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 09-09-2021, 19:46

Czwartkowe notowania na rynku warszawskim zostały zdominowane przez dwa sprzeczne impulsy. Próba budowania odbicia po ostatnich przecenach na rynkach bazowych sprzyjała bykom. Słabość złotego hamowała apetyty kupujących i sprzyjała podaży.

Bilansem jest spadek WIG20 o 0,35 procent, który kontrastuje ze wzrostem niemieckiego DAX-a 0,1 procent i zwyżkami indeksów na Wall Street w pierwszych fazach tamtejszych sesji.

Technicznym bilansem jest znalezienie punktu równowagi przez indeks blue chipów w rejonie 2350 pkt., z którego jest równie daleko do oporów w strefie 2416-2400 pkt., jak i wsparć w strefie 2300 pkt. W istocie przy zmienności dziennej – mierzonej wskaźnikiem ATR z 14 sesji na poziomie 27 punktów - rynek zdaje się być doskonale położony do zakończenia tygodnia w granicach półki 2400-2300 pkt.

Neutralne położenie indeksu w perspektywie dziennej nie zasłania jednak ostrzeżenia przed korektą, jakie pojawi się na wykresie tygodniowym WIG20 i które będzie finalnie kształtowane przez ostatnią sesję tygodnia. Niestety, przeniesienie ostrzeżenia na nowy tydzień będzie wiązało się również ze zbliżającą się dawką szumu technicznego, która pojawi się w przyszłym tygodniu za sprawą rozliczenia wrześniowej serii kontraktów terminowych.

Rynek wchodzi właśnie w fazę, w której władzę nad indeksem przejmują pozycje powiązane z pochodną, więc na wiarygodne technicznie wybicie z konsolidacji po ostatnich wzrostach przyjdzie zapewne czekać do tygodnia po rozliczeniu kontraktów. Stale nie warto tracić z pola uwagi korelacji WIG20 z indeksami rynków bazowych i wrażliwości na kondycję złotego. W ostatnich dwóch tygodniach rynek był silnie odpowiadał na impulsy z tych dwóch kierunków i nawet rozliczenie pochodnej nie będzie w stanie przeciwstawić się naprawdę poważnym ruchom giełd światowych i walut.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane