Problem Grecji w centrum uwagi

Łukasz Bugaj, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.
opublikowano: 15-06-2015, 18:49

W ostatnich dniach najważniejszym tematem pozostaje niekończąca się od pięciu już lat sprawa grecka, która periodycznie gromadzi większość uwagi. Zdarza się w to okresach przedłużenia bądź odnowienia programu pomocowego, który właśnie przeżywamy.

W trakcie weekendu trwała kolejna runda negocjacji, która w niedzielę zakończyła się fiaskiem. Ta wiadomość dość skutecznie już o poranku zapewniła gorsze nastroje na  parkietach, które były widoczne zarówno na rynku akcji jak i surowców. Traciły więc na wartości najpierw akcje azjatyckie, później europejskie a na samym końcu amerykańskie. W tym środowisku GPW nie miała większego wyboru jak poddać się tej narracji, ale pokazała przy tym względną siłę. Już na początku sesji widać było, że główny indeks przy zniżce o ćwierć procenta nie za bardzo chciał spadać poniżej istotnego psychologicznego poziomu 2350 pkt. Ponadto na sam spadek wpływ miało odcięcie praw do dywidendy od akcji PKN Orlenu, co niejako z automatu obniżało indeks o ok. 0,25%. W tym kontekście można stwierdzić, że wymiany były neutralne i spokojne, szczególnie biorąc pod uwagę niewielkie obroty, które na całym rynku nie przekroczyły 500 mln zł. 

Nieco gorzej od dużych spółek radziły sobie te średnie bądź mniejsze, gdzie widać było kontynuację korekty spadkowej, choć jej skala nie była duża, szczególnie biorąc pod uwagę podciągające indeksy zamkniecie. Sam fixing indeksu WIG20 również pozytywnie wpłynął na jego notowania, które ostatecznie praktycznie nie zmieniły się względem piątku. Wszystko to działo się przy spadkach niemieckiego DAX-a o prawie 2%, co oznaczało lokalną siłę, z tym że niepopartą obrotami. Inwestorzy być może postanowili przeczekać negocjacyjną burzę, która może zakończyć się w czwartek na kolejnym szczycie unijnych ministrów finansów. Historia pokazuje, że do porozumienia przeważnie dochodziło bardzo późno i po męczących negocjacjach, więc mimo dramatycznych zwrotów akcji w ostatnich dniach i malejących szans na ostateczny sukces, nie można go całkowicie wykluczyć.                                  

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane