Czytasz dzięki

Problemy detalistów osłabiły indeksy Europy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-01-2008, 00:00

Indeksy europejskich giełd wahały się w czwartek, ulegając presji podażowej. Główny wpływ na to miał sektor detalistów po rozczarowującej prognozie DSG International. Indeksom szkodziła też droga ropa naftowa. Dopiero po południu popyt odżył.

DSG, wicelider europejskiego rynku detalistów elektroniki użytkowej, tracił momentami ponad 22 proc. Spółka poinformowała, że jej zyski będą niższe od prognozowanych przez analityków. Inwestorzy spekulują, że świąteczny sezon nie był dla tego typu spółek tak dobry, jak można było oczekiwać. Potwierdzać to mógł również komentarz Next, trzeciego pod względem wielkości detalisty odzieżowego na Wyspach Brytyjskich, w którym stwierdzono, że obecny handel jest „trudny” i nie należy oczekiwać znaczącej poprawy w tym roku. Ze zwyżki cen ropy cieszyć się mogli jedynie posiadacze akcji koncernów paliwowych. W górę szły m.in. notowania Royal Dutch Shell oraz BP i Totala. Na tle spadającego rynku dobrze prezentowały się walory niemieckiego giganta branży użyteczności publicznej E.ON.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy