Procedury dla Baltic Pipe

opublikowano: 28-12-2017, 22:00

Operatorzy Gaz- -System i Energinet rozpoczęli w grudniu 2017 r. w Polsce i w Danii uzyskiwanie pozwoleń środowiskowych.

W przypadku tak dużych projektów infrastrukturalnych jak Baltic Pipe realizacja inwestycji zależy od dokładnej analizy warunków środowiskowych oraz ich możliwego wpływu na otoczenie.

Polska

Złożony został wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (decyzja środowiskowa) wraz z Kartą Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP) dla odcinka podmorskiego gazociągu Baltic Pipe na polskich obszarach morskich. To pierwszy etap procedury zmierzającej do wydania decyzji środowiskowej, która określi warunki realizacji inwestycji, by była bezpieczna dla środowiska i społeczeństwa. Na podstawie informacji zawartych w KIP organ odpowiedzialny za wydanie decyzji, czyli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ), określi zakres i sposób przygotowania raportu o Ocenie Oddziaływania na Środowisko (Raport OOŚ). Baltic Pipe z uwagi na jej charakterystykę należy do grupy przedsięwzięć, dla których jest obowiązek przeprowadzenia pełnej oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia Raportu OOŚ. Odcinki Baltic Pipe poza granicami polskiego obszaru morskiego są także poddawane ocenie oddziaływania na środowisko z uwzględnieniem kumulacji oddziaływań wynikających z realizacji całego przedsięwzięcia. Procedury środowiskowe prowadzone są zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej i krajów właściwych dla poszczególnych odcinków inwestycji.

Dania

W Danii pozwolenia środowiskowe wydają Agencja Ochrony Środowiska (pozwolenia dotyczące części lądowej infrastruktury) i Agencja Energii (pozwolenia dotyczące budowy części podmorskiej). Poszczególne decyzje będą wydawane na podstawie OOŚ przeprowadzonej przez promotorów projektu. Od 21 grudnia 2017 r. do 22 stycznia 2018 r. mieszkańcy, władze lokalne i organizacje pozarządowe w Danii mogą zgłaszać uwagi i sugestie w ramach pierwszych wysłuchań publicznych. 8-11 stycznia 2018 r. duński operator Energinet organizuje sześć spotkań konsultacyjnych. © Ⓟ

O inwestycji

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłowy z duńskim. Jest elementem projektu Bramy Północnej, czyli połączenia złóż gazu na szelfie norweskim z polskim wybrzeżem. Porozumienie o jego budowie podpisały w 2007 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, duńska firma Energinet.dk oraz operator gazociągów przesyłowych Gaz-System. W 2009 r. PGNiG przekazał inwestycję do Gaz-Systemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu