Producenci dwóch kółek dbają o kontrahentów

opublikowano: 29-04-2018, 22:00

Wytwórcy rowerów są zadłużeni w znacznie mniejszym stopniu niż firmy handlujące alkoholem czy tytoniem.

Spółek, które zajmują się produkcją rowerów, jest w Polsce 515. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor, zaledwie 5 proc. z nich figuruje w bazach dłużników z zaległościami w zakresie terminowego spłacania rat kredytów i innych zobowiązań, w których opóźnienie sięga minimum 30 dni i opiewa na kwotę co najmniej 500 zł. Pod tym względem producenci rowerów prezentują się lepiej niż wiele innych firm produkcyjnych.

— Współpraca z nimi niesie zatem niższe ryzyko niż biznesowe relacje z przedsiębiorcami tworzącymi napoje alkoholowe czy wyroby tytoniowe, gdzie ok. 12 proc. spółek stwarza problemy z regulowaniem bieżących płatności, co może zakończyć się kłopotami finansowymi i zatorami płatniczymi u ich kontrahentów — zwraca uwagę Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor.

Jeśli producentowi rowerów zdarzy się jednak dług, to jest on spory. Przeciętna zaległość wynosi 187,5 tys. zł. Łącznie nieopłacone zobowiązania tej branży wynoszą 4,9 mln zł.

Większość przedsiębiorców produkujących jednoślady nie ma jednak powodów do narzekania. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarcząBisnode Polska na 100 producentach rowerów oraz części i podzespołów rowerowych — co trzeci podmiot jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, a co piąty w dobrej. W przypadku 28 proc. sytuacja finansowa jest słaba, a 17 proc. — zła.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, każdego roku w Polsce sprzedaje się od 1 mln do nawet 1,3 mln rowerów. Daje nam to czwarte miejsce w Europie, zaraz po Włoszech, Niemczech i Holandii. Wartość rynku rowerowego szacowana jest na ok. 1 mld zł, z czego, według Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego, 90 proc. generuje rynek sprzedaży nowych rowerów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy