Produkcja przemysłu Niemiec spadła poniżej prognoz

opublikowano: 2001-12-07 13:02

BERLIN (Reuters) - Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w październiku o 2,1 procent licząc miesiąc do miesiąca po spadku o 1,8 procent we wrześniu, podało w piątek Ministerstwo Finansów.

Według wyliczeń agencji Reuters spadek produkcji w skali roku wyniósł 4,0 procent. Oznacza to, że na początku czwartego kwartału kondycja największej europejskiej gospodarki nie poprawiała się.

Dane były gorsze od nawet najbardziej pesymistycznych prognoz analityków, którzy średnio spodziewali się spadku o 0,8 procent.

"To bardzo niepokojące zjawisko. Spodziewaliśmy się spadku, ale nie większego niż w poprzednim miesiącu" - powiedział Stuart Green z Credit Lyonnais w Londynie.

W okresie lipiec-wrzesień Produkt Krajowy Brutto (PKB) Niemiec spadł o 0,1 procent.

Szczególnie niepokojący zdaniem ekspertów jest spadek produkcji dóbr kapitałowych, czyli maszyn i sprzętu. Oznacza to, że niemieckie firmy przestały inwestować.

O 5,3 procent wzrosła natomiast produkcja sektora budowlanego, jednak tempo to raczej się nie utrzyma w czasie nadchodzącej zimy.

Dane oznaczają więc, że spadek PKB w tym kwartale będzie większy niż w poprzednim, uważają analitycy.

"Recesja w Niemczech nabierze tempa w czwartym kwartale i spodziewamy się spadku PKB o 0,2 procent licząc kwartał do kwartału" - powiedział Peter Meister z BHF-Bank.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, [email protected]))