Proekologiczna inwestycja

Orlen Południe obniży zużycie paliwa w elektrociepłowni w Trzebini i zredukuje emisję dwutlenku siarki o 45 proc., dwutlenku azotu o 32 proc. i pyłów o 87 proc.

W elektrociepłowni pojawią się m.in. kotły gazowe, które zastąpią kocioł węglowy. Projekt wpisuje się w strategię koncernu przewidującą rozwój nowoczesnej kogeneracyjnej energetyki przemysłowej. W rezultacie węgiel (98 proc.) z domieszką oleju opałowego zostanie zastąpiony wsadem węgla i gazu. Zwiększy to efektywność energetyczną i znacząco poprawi parametry emisyjności. Wariant ten jest optymalny technicznie i ekonomicznie, a także pozwala na adaptację produkcji do zmian cen węgla i gazu. Dodatkowo powstanie instalacja filtrów workowych, która ograniczy ilość pyłów emitowanych do atmosfery z 400 mg/Um 3 do 100 mg/ Um 3 . Zabudowane kotły gazowe będą pracowały z większą sprawnością, co bezpośrednio przełoży się na mniejsze zużycie paliwa, a także na niższą emisję do atmosfery pyłu, SO2 i NOx. Ważnym elementem modernizacji energetyki w Orlenie Południe będzie także planowanastacja uzdatniania wody w technologii umożliwiającej produkcję wody zdemineralizowanej. Pozwoli to na znaczne ograniczenie produkcji odpadów poprocesowych. Elektrociepłownia jest jedynym źródłem zasilania zakładu w parę technologiczną, na którą zapotrzebowanie będzie rosło. Biorąc pod uwagą zakończoną w tym roku rozbudowę instalacji do produkcji estrów i gliceryny, szczególnie ważna jest jej jakość. Inwestycja pozwoli spełnić restrykcyjne normy produkcji pary technologicznej ze źródeł o niższej emisyjności, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy RED oraz NCW — podkreślają władze spółki Orlen Południe.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Proekologiczna inwestycja