Próg 55 proc. bezpieczny

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ
opublikowano: 20-12-2011, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Na wczorajszej aukcji Ministerstwo Finansów odkupiło bony skarbowe zapadające w przyszłym roku za 2,25 mld złotych. Niestety, to jeszcze nie czasy, kiedy nadwyżka budżetowa pozwala nam na redukcję długu, a zabieg mający przeciwdziałać przekroczeniu progu 55 proc. w relacji dług/PKB na koniec roku. Mimo że skala odkupu nie jest duża, zejście poniżej progu jest niemal pewne. Jednak niewykluczone, że ministerstwo będzie chciało nieco pomóc szczęściu i w ostatnich dniach roku zdecyduje się na interwencje.

Do końca roku zostały niecałe dwa tygodnie i coraz więcej kart jest odkrytych. Znamy już PKB za trzy kwartały tego roku jak i zadłużenie całego sektora finansów publicznych za ten okres. Relacja dług/PKB po tym okresie wyniosła około 53,6, podobnie jak po pierwszym półroczu. Dodatkowo znamy wykonanie budżetu po jedenastu miesiącach i wyniki wszystkich ważniejszych operacji dokonywanych na rynku przez rząd. Z naszych szacunków wynika, że gdyby ministerstwo odkupiło wszystkie bony skarbowe (ponad 16 mld złotych), relacja dług/PKB obniżyłaby się względem trzeciego kwartału. Tak się nie stało i relacja ta wzrośnie, ale prawdopodobnie niewiele powyżej 54 proc. Niewiadomą jest naturalnie kurs złotego na koniec roku. Według naszych szacunków, przy kursie EUR/USD 1,30 kurs EUR/PLN musiałby wynieść powyżej 4,80, aby relacja dług/PKB przekroczyła 55 proc. Zatem im bliżej będzie tych wartości, tym bardziej wzrosną szanse na interwencję.

Natomiast rząd może chcieć zabezpieczyć się na tzw. czarny scenariusz. Jest jeszcze bowiem trochę niewiadomych: tempo wzrostu w czwartym kwartale, wpływy podatkowe do końca roku czy wreszcie (a może przede wszystkim) dług samorządów. Należy pamiętać również o tym, że GUS może przeszacować PKB za cały 2011 rok i to również pozycja na liście ryzyk. Dlatego też nie można wykluczyć, że nawet przy stabilnej sytuacji na rynkach globalnych do końca roku rząd może próbować na wszelki wypadek obniżyć notowania EUR/PLN. W tym kontekście emisja długu w dolarach była zapewne równie nieprzypadkowa jak grudniowa aukcja odkupu bonów.

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Próg 55 proc. bezpieczny