Prognoza pogody wzmocniła kawę

opublikowano: 03-06-2015, 00:00

W ubiegłym tygodniu ceny kawy typu arabica były na najniższym od 14 miesięcy poziomie, ale od zeszłej środy zdążyły już wzrosnąć o blisko 6 proc.

Stopniowe odbicie zbiegło się z sygnalizowanymi jeszcze ostrożnie obawami dotyczącymi przyszłej podaży. W Brazylii, gdzie produkuje się najwięcej kawy na świecie, uprawy zdążyły już trochę ucierpieć z powodu wilgoci, a w następnych dwóch tygodniach spodziewane są kolejne deszcze. Ulewa krzyżuje plany plantatorom nie tylko dlatego, że rośliny gorzej się rozwijają, ale też z powodu trudności, jakich przysparza deszcz, kiedy ziarna trzeba wysuszyć. W Indonezji, która jest trzecim światowym producentem robusty, odwrotnie — plantatorzy zamawiają deszcz. Na wieść o możliwym wystąpieniu El Niño pojawiły się obawy, że w południowo-wschodniej części Azji nastanie susza, która mogłaby zmniejszyć zbiory nawet o kilkanaście procent. Specyfika towarowych giełd jest jednak taka, że inwestorom nie zawsze opłaca się kibicować rolnikom. Jeśli więc zainwestowaliśmy w aromatyczne ziarna poprzez certyfikaty strukturyzowane, notowane na GPW, albo przez fundusze ETF czy inne instrumenty oferowane przez biura maklerskie — życzymy sobie, żeby niebawem nadeszła kompletna susza, a jednocześnie, żeby spadł ulewny deszcz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prognoza pogody wzmocniła kawę