Prognoza wymaga korekty

Marcin Goralewski
23-07-2004, 00:00

Pod koniec sierpnia Apator przedstawi nową prognozę finansową. Po półroczu spółka zarobiła 12 mln zł.

Za kilka tygodni Apator, toruńska spółka zajmująca się produkcją oprzyrządowania do pomiaru mediów przedstawi nową prognozę finansową na ten rok.

— Chcemy w niej uwzględnić zarówno niedawną transakcję sprzedaży nieruchomości, jak i przejęcie Pafalu — mówi Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora.

— Nie szacujemy tegorocznego zysku Apatora, bo w spółce zbyt szybko zmienia się sytuacja — mówi Robert Kurowski, analityk Amerbrokers.

W pierwszym półroczu przychody firmy wzrosły o ponad 30 proc. i wyniosły 42,3 mln zł. Wstępne wyliczenia wskazują, że zysk na sprzedaży osiągnął poziom 8,3 mln zł, a zysk netto — 12,1 mln zł. Korekty nie uda się uniknąć, bowiem Apator zakłada, że grupa w tym roku zarobi na czysto 18 mln zł, przy 116 mln zł przychodów. Sprzedaż przejętego Pafalu, nieuwzględnionego w prognozie, sięga 80 mln zł rocznie. Na poziom zysku wpływ będzie miała transakcja sprzedaży nieruchomości sprzed kilku dni. Wpływy brutto ze sprzedaży działki w Toruniu wyniosły 27,1 mln zł. W lipcu Apator zaksięgował 22,3 mln zł przychodu (kwota pomniejszona o uzyskaną wcześniej zaliczkę) z tej transakcji, a do 25 sierpnia spółka zapłaci niespełna 5 mln zł podatku VAT.

Apator nadal jest zainteresowany przejęciami. Chce zbudować grupę produkującą oprzyrządowanie wszystkich mediów docierających do mieszkań. Brakuje np. gazomierzy produkowanych przez Metrix, tczewską spółkę z grupy NFI, kontrolowanych przez PZU. Na przeszkodzie transakcji stanęły jednak rozbieżności w wycenie. Apator wspominał jednak, że ma na celowniku inne firmy.

— Wrócimy do tematu we wrześniu — dodaje prezes Niedźwiecki.

— Przejęcia to dobry pomysł. Apator ma problemy z dynamiką wzrostu przychodów i tylko rozbudowując grupę może odwrócić ten trend — mówi Robert Kurowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Prognoza wymaga korekty