Program dla terminatorów

opublikowano: 31-07-2013, 00:00

Kształcenie zawodowe powinno być wzmocnione nauką praktyczną u pracodawców — apeluje związek rzemiosła.

Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) wystąpił do ministra pracy i polityki społecznej z postulatem upowszechnienia w Polsce kształcenia dualnego (czyli także w miejscu pracy), wzorowanego na systemach Austrii, Danii, Niemiec czy Szwajcarii. W tych krajach są niskie wskaźniki bezrobocia młodzieży. ZRP wskazuje, że taka forma kształcenia występuje także w Polsce, głównie w rzemiośle.Wśród tak kształconych młodocianych wskaźnik bezrobocia jest dwukrotnie mniejszy w porównaniu z ich rówieśnikami ze szkół zawodowych, którzy praktyczną wiedzę zdobywają na warsztatach szkolnych. Potrzebę udziału pracodawców w nauczaniu zawodu dostrzega także Komisja Europejska, zachęcająca ich do angażowania się w kształcenie zawodowe młodzieży. Siedem państw Unii Europejskiej już zadeklarowało promowanie i wdrażanie systemu dualnego, np. Hiszpania i Słowacja. W lipcu br. w Lipsku zainaugurowano działalność Europejskiego Sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego w tej formie. ZRP proponuje też rozpoczęcie rozmów nad utworzeniem nowego instrumentu przygotowania zawodowego, który miałby wesprzeć osoby w wieku 18-25 lat, znajdujące się poza systemem edukacji i rynkiem pracy wskutek nieszczęśliwych przypadków lub błędnych decyzji życiowych. Byłby to program dla terminatorów — objąłby osoby niepełnosprawne, wychowanków ośrodków socjoterapii, absolwentów studiów i szkół średnich, osoby, które przerwały naukę. Mogłyby one kształcić się w zawodach, na które jest popyt (np.: fryzjer zwierząt, podkuwacz koni, kosmetyczka lub florystka).

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu