Program od północy do południa

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 10-06-2005, 00:00

Firma chce otworzyć radio informacyjne w Warszawie. To pierwsza zagraniczna stacja, która skorzysta ze zmiany prawa po wejściu Polski do UE.

BBC, które złożyło 13 maja wniosek o koncesję na nadawanie w Warszawie, będzie prawdopodobnie pierwszą stacją radiową w Polsce ze 100-proc. udziałem kapitału zagranicznego. Angielski potentat może wejść na rynek dzięki zmianie prawa po przystąpieniu do UE, dającej podmiotom z Unii możliwość nieograniczonego wejścia kapitałowego na rynek mediów w Polsce.

— Staraliśmy się zainteresować Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) naszą propozycją tuż po 1 maja 2004 r., a gdy zwolniła się część pasma, złożyliśmy wniosek o koncesję — mówi Marek Cajzner, szef BBC Polska.

KRRiT ma dziewięć miesięcy na jego rozpatrzenie, ale ponieważ BBC jest jedynym podmiotem ubiegającym się o tę częstotliwość, zapewne dostanie ją szybciej. Stacja jest przygotowana do nadawania całodobowego, bo produkuje w Warszawie serwisy informacyjne dla innych stacji radiowych.

BBC raczej nie zmieni dramatycznie obrazu rynku, zwłaszcza że dostanie tylko połowę pasma — z możliwością nadawania od północy do południa.

— Patrzę na to realistycznie i nie sądzę, byśmy byli pierwsi czy drudzy. Będzie dobrze, jeśli przekroczymy 5-7 proc. słuchalności — mówi Marek Cajzner.

BBC chce skorzystać z wypracowanej formuły radia informacyjnego. Ponad 70 proc. ramówki będą stanowiły materiały edukacyjno-publicystyczne, a muzyka (głównie klasyczna) ma być dodatkiem. Na polskim rynku taka formuła nie sprawdzała się dotychczas, ale BBC nie jest przecież przedsięwzięciem komercyjnym.

— Radio ma być finansowane z budżetu serwisu światowego BBC i jesteśmy przygotowani, że nie będzie przynosiło przychodów — mówi Leszek Jarosz, szef newsroomu BBC w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Program od północy do południa