Program polski, zachodni dyplom

DCZ
opublikowano: 22-03-2010, 09:36

Rozmowa z prof. Janiną Jóźwiak ze Szkoły Głównej Handlowej, prezesem Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej Forum

Im więcej mamy informacji o uczelni, tym większe prawdopodobieństwo, że wybierzemy studia dobrej jakości.

"Puls Biznesu": Czy w tej chwili opracowuje się w Polsce rankingi MBA?

Prof. Janina Jóźwiak: Wiem tylko o prowadzonym przez Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej Forum ratingu studiów MBA, który przygotowujemy co dwa lata. To ogromne badanie ankietowe. W tym roku na początku czerwca opublikujemy jego trzecią edycję. Przyznajemy programom MBA oceny punktowe, które pozwalają na ich przyporządkowanie do klas ratingowych — mistrzowskiej, profesjonalnej, standardowej i aspirującej. Jesteśmy niezależnym ciałem i stosujemy przejrzyste kryteria. Mamy również akceptację środowiska.

Co się bierze pod uwagę w ratingu?

Przede wszystkim: sposób selekcji kandydatów, program (język, warunki zaliczenia, praca dyplomowa, egzamin, wymiar godzinowy) i sposób jego realizacji, liczbę absolwentów i firmy, w których są zatrudnieni, awans zawodowy absolwentów, wspólnoty absolwentów.

Bezdyskusyjnym miernikiem jest to, czy szkoła ma akredytację uznanej instytucji krajowej lub międzynarodowej. To potwierdzenie, że szkoła spełnia chociaż minimalne standardy.

Bardzo ważny jest zagraniczny partner programu i jego ranga.

Szkoły chwalą się partnerami zagranicznymi, ale nie wiadomo, na czym tak naprawdę ta współpraca polega.

Oczywiście, to może być pole do nadużyć. Ale z drugiej strony — teraz wszystko można zweryfikować. Sygnowanie przez zagraniczną uczelnię programu MBA w Polsce oznacza, że jego jakość spełnia standardy tej szkoły. A trzeba wiedzieć, że im lepsza uczelnia zagraniczna, tym ma trudniejsze kryteria współpracy. Poza tym polskie uczelnie nie mogą wydawać dyplomu MBA, bo u nas taki dyplom oficjalnie nie istnieje. Mogą wydawać jedynie dyplom ukończenia studiów podyplomowych typu MBA. Certyfikowany dyplom MBA absolwenci polskich programów otrzymują właśnie od zagranicznych uczelni partnerskich.

Po co są rankingi czy ratingi programów MBA?

Im więcej mamy informacji, tym większe prawdopodobieństwo, że wybierzemy studia dobrej jakości. Myślę, że nasz rating objaśnia ten rynek, który dzięki temu staje się bardziej transparentny. Również kandydaci są dziś bardziej świadomi wagi dyplomów poszczególnych uczelni.

Rankingi i ratingi są też ważne dla prowadzących MBA szkół, bo pozwalają im określić pozycję w stosunku do innych i zobaczyć, co mogą zrobić, aby lepiej odpowiedzieć na potrzeby potencjalnych klientów. Każdy ranking to nie lada wyzwanie. Oceniając uczelnię czy program, trzeba uwzględnić wiele czynników. Co więcej — przyjęty wskaźnik jakości powinien być dla wszystkich jednakowo istotny. A nie zapominajmy, że jest to bardzo ważny sektor, bo wiąże się z dużymi pieniędzmi.

A co bierze się pod uwagę w zachodnich rankingach programów MBA?

W USA, oceniając programy studiów menedżerskich, firmy badawcze uwzględniają tzw. wskaźnik RIO, czyli zwrot z inwestycji. Bardzo ważny jest też wzrost zarobków menedżera po ukończeniu MBA.

Dlaczego w Polsce nie mamy takich badań?

Nie mamy takiej jak oni kultury ujawniania wynagrodzeń. Dlatego w Polsce skupiamy się bardziej na akademickich kryteriach.

Ale jeden z programów MBA prowadzony przez Akademię Koźmińskiego znalazł się w rankingu "Financial Times".

To niewątpliwy sukces tej uczelni, z którego bardzo się cieszę. Ale Akademii również zależało na tym, aby w tym rankingu się znaleźć, co wymaga aktywności — zgłoszenia się do rankingu i bardzo rzetelnych odpowiedzi na pytania organizatorów.

Dlaczego w tym rankingu nie ma polskich szkół publicznych?

Również nad tym ubolewam. Publiczne szkoły, niestety, przywiązują do tego mniejszą wagę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Program polski, zachodni dyplom