Programy odejść pracowniczych

BAW
opublikowano: 21-03-2012, 00:00

ArcelorMittal Poland

Spółka uruchomiła 14 marca programy odejść dla pracowników. Zatrudnienie w polskich zakładach koncernu zmniejszy się o 1000 osób. Odchodzący pracownicy będą mogli skorzystać z projektów przedemerytalnych, a także z programu odejść, w ramach którego poza ustawowo przysługującymi im przywilejami otrzymają dodatkowe odprawy.

— Ta niełatwa decyzja jest oparta na wynikach analizy rynkowej i została podyktowana ochroną długofalowych interesów spółki i zatrudnionych w niej pracowników. Wierzymy, że restrukturyzacja pozwoli nam przetrwać okres mniejszego zapotrzebowania na stal, a także zachować konkurencyjność polskich zakładów na rynku stalowym – uważa Andrzej Wypych, dyrektor personalny i członek zarządu ArcelorMittal Poland. W pierwszej kolejności umowy o pracę zostaną rozwiązane z pracownikami, którzy mają uprawnienia emerytalne lub w okresie do 48 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę takowe nabędą. Pracownicy, którzy uprawnienia emerytalne osiągną w 24 miesiące, otrzymają odprawy w wysokości stanowiącej równowartość ich wynagrodzenia za cały ten okres. W przypadku pracowników, którym do emerytury brakuje 36 lub 48 miesięcy, będzie to kwota równa trzem czwartym wynagrodzenia, które uzyskaliby, pracując.

Opracowując zasady rozwiązywania umów z tymi pracownikami, spółka uwzględniła także ewentualną zmianę przepisów emerytalnych w 2013 r. Dodatkowo spółka uruchamia procedurę rozwiązywania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. W ramach tego programu odchodzący będą mogli otrzymać odprawy, które będą zależały od poziomu ich wynagrodzenia, stażu pracy w firmie i momentu, w którym zdecydują się odejść z firmy. Mogą z niego skorzystać osoby, które pracują w ArcelorMittal Poland co najmniej osiem lat. Planowany na koniec roku poziom zatrudnienia w siedmiu polskich zakładach (wraz z koksownią w Zdzieszowicach) hutniczego koncernu ma wynieść 11,3 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Huty / Programy odejść pracowniczych