Prokom zastąpi Amerykanów

KZ
opublikowano: 31-05-2010, 00:00

Fundusze, które w marcu wspierały Petrolinvest, niespodziewanie szybko się zniechęciły.

Fundusze, które w marcu wspierały Petrolinvest, niespodziewanie szybko się zniechęciły.

Prokom Investments, główny akcjonariusz Petrolinvestu, przejął od amerykańskich: Kingsbrook Opporunities Master Fund i Iroquis Master Fund prawo do objęcia drugiej — wartej 30 mln zł — transzy obligacji zamiennych na akcje poszukiwawczo-wydobywczej spółki. Ma też prawo zażądać w ciągu pół roku przeniesienia na Prokom lub wskazany przez niego podmiot praw do objęcia trzeciej i czwartej transzy papierów dłużnych.

"Finansowanie uzyskane od inwestorów odegrało znaczącą rolę w zapewnieniu płynności spółki w szczególnie istotnym dla niej okresie, zaś gotowość inwestorów do udostępnienia Prokomowi możliwości zaangażowania się w finansowanie spółki poprzez obligacje zamienne i przedpłacone warranty subskrypcyjne, oznacza de facto zwiększenie możliwości uzyskania finansowania dostosowanego do potrzeb spółki i udzielanego niezależnie od ceny akcji" — głosi komunikat.

— Otrzymaliśmy deklarację Prokom Investments o chęci dalszego finansowania projektów, realizowanych przez spółkę — dodaje Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

W marcu Kingsbrook i Iroquis, a także GEM Global Yield Fund, podpisały z Petrolinvestem umowę, w której zobowiązały się do dofinansowania firmy kwotą do 127,5 mln zł. Fundusze miały obejmować warranty subskrypcyjne lub obligacje zamienne na akcje. Skończyło się na pierwszej transzy, wartej 22,5 mln zł. Fundusze wykonały przysługujące im warranty i objęły akcje. Czy już się ich pozbyły — nie wiadomo. Od momentu, w którym fundusze pojawiły się w spółce, kurs spadł z 40 do niespełna 14 zł (o 65 proc.). Tak duży spadek kursu, spowodowany również transakcjami sprzedaży akcji przez Prokom i podmioty powiązane, mógł być bezpośrednią przyczyną wycofania się funduszy z finansowania spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu