Prokuratorzy przyjrzą się gminnym opłatom

opublikowano: 27-08-2017, 22:00

Gminy nie mogą brać od mieszkańców pieniędzy za przyłącza do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Prokuratura Krajowa (PK) chce, aby prokuratorzy przeanalizowali uchwały gmin, które nakładają na mieszkańców opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego napisał w tej sprawie do prokuratorów regionalnych, podkreślając, że obowiązek ponoszenia opłat jest nakładany bez upoważnienia ustawowego, co narusza przepisy Konstytucji. Ci, którzy wnieśli takie opłaty, mogą zaskarżyć samorząd do sądu. Jeśli ten orzeknie, że gmina brała pieniądze bezprawnie, to mieszkańcy będą mogli wnioskować o zwrot poniesionych kosztów.

Pokrycie kosztów przyłącza kanalizacyjnego jest obowiązkiem gminy i mieszkańcy nie powinni być z tego tytułu obciążani — stwierdził w 2007 r. Sąd Najwyższy.
Zobacz więcej

Pokrycie kosztów przyłącza kanalizacyjnego jest obowiązkiem gminy i mieszkańcy nie powinni być z tego tytułu obciążani — stwierdził w 2007 r. Sąd Najwyższy. Fot. Pixaby CC0

— Z naszej wiedzy wynika, że obowiązek ponoszenia opłaty przyłączeniowej do gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej nakładany był na właścicieli nieruchomości, którzy tego żądali na mocy przepisów prawa miejscowego, jakie są stanowione uchwałami rady gminy. Dlatego, aby skutecznie uzyskać zwrot nienależnie wniesionych opłat przyłączeniowych, koniecznym jest doprowadzenie do uchylenia będących ich podstawą uchwał — wskazuje Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Procedura musi się więc zacząć od wystąpienia do rady gminy o uchylenie takiej uchwały z powołaniem się na stosowne orzecznictwo. W razie odmowy należy się zwrócić o interwencję do wojewody.

Jak informuje PK, jeśli uchwała zostanie uchylona, ale władze gminy zaskarżą tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu

Administracyjnego (WSA), należy oczekiwać na jego wyrok, który zapewne stwierdzi nieważność uchwały. Wówczas można się zwrócić z wnioskiem do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego o zwrot opłat wraz z odsetkami. Do pisma należy dołączyć kopię dowodu wpłaty. Prokuratura wskazuje, że podstawą żądania zwrotu opłaty jest art. 405 i 410 kc dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia. Możliwy jest również zwrot należności w naturze, czyli

poprzez zwolnienie z opłat za korzystanie z sieci przez odpowiednio ustalony czas. O ewentualny zwrot nienależnych opłat będą mogli się starać wszyscy klienci przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, czyli także przedsiębiorcy, a nawet spadkobiercy klientów i osoby, które już nie są klientami tego przedsiębiorstwa. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość.

— Postępowanie przed WSA trwa do kilku miesięcy. Od wyroku WSA właściwego ze względu na położenie gminy niekorzystnego dla niej może ona złożyć skargę kasacyjnądo Naczelnego Sądu Administracyjnego — NSA — w Warszawie, a przed nim postępowanie trwa do dwóch lat — informuje mecenas Daniel Chojnacki z Praktyki Infrastruktury i Energetyki kancelarii DZP.

Tak jak prokuratura uważa, że domaganie się zwrotu opłaty za przyłącze należy traktować jako roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, które przedawnia się po 10 latach. Jeżeli zaś roszczenie jest związane z działalnością gospodarczą, to przedawnia się już po trzech latach.

Prokuratura Krajowa w komunikacie wskazała, że jej stanowisko potwierdza dotychczasowe orzecznictwo sądów. Chodzi o wyrok WSA w Krakowie z listopada 2010 r., stwierdzający nieważność uchwały rady gminy ustalającej odpłatność za podłączeniedo urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych. Jest w tej sprawie również uchwała Sądu Najwyższego (SN) z września 2007 r., która podkreśla, że pokrycie kosztów przyłącza kanalizacyjnego jest obowiązkiem gminy. SN dodał, że mieszkańcy nie powinni być dodatkowo obciążani kosztami za udostępnienie im takiego przyłącza. Prokurator Robert Hernand zwrócił się do prokuratorów o analizę zgodności z prawem uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. W razie stwierdzenia nakładania na mieszkańców opłat przyłączeniowych, prokuratorzy mają podjąć działań zmierzające do zakwestionowania tych zapisów, jako nie mających upoważnienia ustawowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy