ProLogis znów buduje

EG
opublikowano: 11-04-2011, 00:00

Deweloper zaczyna budować dwa magazyny pod klucz. W zeszłym roku wynajął w Polsce 275 nowej powierzchni.

Deweloper zaczyna budować dwa magazyny pod klucz. W zeszłym roku wynajął w Polsce 275 nowej powierzchni.

Jeden z największych deweloperów magazynowych na polskim rynku, firma ProLogis, wraca do gry. W zeszłym roku zbudowała jedynie 10 tys. mkw. magazynów na Węgrzech, teraz rozpoczyna budowę dwóch pod klucz. Będzie to 20 tys. mkw. we Wrocławiu (to początek piątego parku tej firmy na Dolnym Śląsku) oraz 22,4 tys. mkw. w Park Prague-Jirny w czeskiej stolicy. Obydwa budynki będą gotowe do końca roku.

— W całej Europie Środkowej spada współczynnik wolnej powierzchni. Obecnie w naszych obiektach w Polsce wynosi on 17 proc., a średnia dla całego regionu to 13 proc. Na Słowacji nie mamy już niewynajętych magazynów — mówi Marta Tęsiorowska z ProLogisu.

Według Jones Lang LaSalle, na koniec zeszłego roku w Polsce 15 proc. powierzchni magazynowej nie było wynajęte.

W ubiegłym roku ProLogis podpisał w kraju umowy najmu na ponad 656 tys. mkw. powierzchni (58 proc. to przedłużenie starych kontraktów). To o 114 proc. więcej niż w 2009 r.

— Ponad 60 proc. podpisanych w regionie umów dotyczyło obiektów właśnie w Polsce — mówi Ben Bannatyne, dyrektor zarządzający spółki na region.

Zeszły rok przyniósł istotny spadek stawek najmu magazynów. Według analiz Jones Lang LaSalle, jeszcze w ostatnim kwartale zeszłego roku w podwarszawskim Błoniu można było od ręki wynająć magazyn nawet po efektywnej stawce 2 EUR/mkw. miesięcznie, a warunki kontraktu dyktowane były przez najemców.

— To się powoli zmienia. Średnia stawka poza Warszawą to teraz 2,2-3 EUR za mkw. miesięcznie, w zależności od wielkości najmu, jego długości i lokalizacji — przekonuje Marta Tęsiorowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane