Promieniowanie pomoże w poszukiwaniu złota

WST
opublikowano: 24-05-2018, 22:00

Przełomowa technologia rentgenowska, która potrafi wykrywać i analizować nierozpoznane złoża złota, działa już w Australii, drugim co do wielkości producencie tego metalu na świecie.

Przełomowa technologia rentgenowska, która potrafi wykrywać i analizować nierozpoznane złoża złota, działa już w Australii, drugim co do wielkości producencie tego metalu na świecie. Nowa technologia, opracowana przez australijską narodową agencję naukową, wykorzystuje wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie do bombardowania próbek skał i aktywowania atomów złota oraz innych metali. Bardzo czuły detektor pobiera unikatowe sygnatury w celu określenia ich stężenia.

System wdrożony został w zakładzie MinAnalytical Ausdrill w Perth, a dwa zostaną wkrótce wdrożone w złotonośnych obszarach Kalgoorli — poinformowała Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO).

Wprowadzenie technologii przypadło na sprzyjający moment. World Gold Council szacuje, że światowa podaż złota może osiągnąć najwyższy poziom, podczas gdy Frank Holmes, dyrektor generalny USA Global Investors, powiedział w kwietniu, że podaż kopalni wyczerpała się w 2017 r. lub nastąpi to w tym roku.

— Widzieliśmy wprowadzenie autonomicznych maszyn w kopalniach, zastosowanie technologii sortowania rud w przetwarzaniu minerałów, a teraz technologię promieni rentgenowskich, która może pomóc w dalszym rozwoju w łańcucha — powiedział Gavin Wendt, starszy analityk w MineLife Pty.

System testów fotonowych przeanalizuje co najmniej 50 000 próbek miesięcznie, przy koszcie porównywalnym do metod konwencjonalnych. Ponadto może być zastosowany do wielu innych minerałów, w tym srebra i miedzi. Jest przy tym szybszy, bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy