Protest górników z Kopalni Węgla Konin

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-05-2006, 19:45
Obserwuj w MójPB:

Kilkuset górników z Kopalni Węgla Konin protestowało w poniedziałek, domagając się rozmów z rządem na temat finansowania budowy w tym regionie nowych odkrywek węgla brunatnego. Przez ponad godzinę górnicy blokowali odcinki dróg krajowych nr 25, 92 i 2.

Kilkuset górników z Kopalni Węgla Konin protestowało w poniedziałek, domagając się rozmów z rządem na temat finansowania budowy w tym regionie nowych odkrywek węgla brunatnego. Przez ponad godzinę górnicy blokowali odcinki dróg krajowych nr 25, 92 i 2.

Zdaniem przewodniczącego Związku Zawodowego Górników Kopalni Konin, Tadeusza Czajkowskiego, na uruchomienie dwóch złóż węgla potrzeba około 350 mln zł. "Ministerstwo Skarbu Państwa od kilku miesięcy nie odpowiada na nasze zaproszenie do rozmów" - powiedział PAP Czajkowski.

Górnicy domagali się w poniedziałek także urealnienia, zbyt niskich ich zdaniem, cen węgla. "Żądamy rozmów z rządem i podniesienia przez PAK cen węgla z 47 do 55 złotych za tonę" - mówił przewodniczący.

W poniedziałkowej audycji regionalnej w TVP 3 wiceminister skarbu Piotr Rozwadowski przyznał, że "potrzebne są negocjacje pomiędzy kopalnią a PAK". "Chętnie podejmę się roli mediatora, ponieważ dla dobra obydwu tych podmiotów, ta umowa wcześniej czy później musi być zawarta" - dodał.

"Jeśli urealnimy ceny węgla, to przy własnych odpisach i kredytach jesteśmy w stanie sami finansować inwestycje i bieżące utrzymanie kopalni" - zapewnił.

Pod koniec ubiegłego roku ruszyła w Koninie budowa bloku energetycznego i górnicy zaczęli się obawiać, że dotychczasowe odkrywki nie będą w stanie dostarczyć PAK odpowiedniej ilości węgla. Byli kilkakrotnie na rozmowach w Ministerstwie Skarbu Państwa, do kopalni przyjeżdżali odpowiedzialni za górnictwo wiceministrowie.

Czajkowski zapowiedział, że jeśli poniedziałkowy protest nie przyniesie efektów, górnicy użyją "ostatniej i najtrudniejszej broni" - ogłoszą strajk generalny i wstrzymają dostawy węgla dla PAK.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane