Protestacyjne kostki domina

opublikowano: 12-02-2015, 00:00

KONFLIKT SPOŁECZNY Zasada domina okazuje się wieloznaczeniowa.

Gdy na przykład Jean-Claude Juncker właśnie na niej opiera swój iluzoryczny plan Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, to rzecz jasna myśli o dostawianiu kolejnych biznesowych kostek. Okazuje się to bardzo trudne choćby dlatego, że muszą do siebie pasować. Zdecydowanie szybciej i łatwiej zasada domina realizuje się w bezładnym padaniu kostek uderzających o siebie. Przykładem jest rozlewanie się w tych dniach po kraju i różnych branżach fali protestów społecznych.

W znacznym stopniu to efekt braku w Polsce od blisko dwóch lat instytucjonalnego dialogu społecznego. Podczas długich okresów ciszy nabrzmiewające problemy są przyduszane, a potem następuje ich gwałtowna erupcja. Po stronie pracobiorców i związkowców charakterystyczna jest postawa maksymalistyczna, w ogóle niedopuszczająca ustępstw i rezygnacji z choćby części postulatów. Po stronie władzy, wszystko jedno, rządowej czy korporacyjnej, dominuje natomiast bardziej czy mniej szczere zaskoczenie: ależ o co wam chodzi, przecież jest super. Najnowszym przykładem może być sytuacja na kolei, którą przedstawia tekst na dole strony.

Zgodnie z klasyczną definicją kompromis to porozumienie, z którego żadna strona nie jest do końca zadowolona. Ale w wątku bardziej optymistycznym ta definicja zakłada, że częściowo jednak są zadowolone. W ostatnim czasie najbardziej gorące są protesty górników, zdecydowanie bardziej skoncentrowanych w zakładach pracy na co dzień niż np. rolnicy czy kolejarze. I mimo ostrości zajść jednak łatwiej o osiągnięcie choćby ograniczonego kompromisu ze związkowcami górniczymi. Wypada tylko mieć nadzieję, że ich śladem pójdą organizatorzy protestów w innych branżach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Protestacyjne kostki domina