Prowadzi PKO/CS

Artur Szymański
opublikowano: 12-03-2007, 00:00

Fundusze towarzystwa zarabiały w kraju i w Japonii

Szósta edycja rankingu funduszy inwestycyjnych „Pulsu Biznesu” zaczęła się podobnie jak zakończyła piąta. W pierwszych dwóch miesiącach 2007 r. nadal najwięcej zarabiali klienci funduszy nastawionych na inwestycje w akcje małych i średnich spółek. Liderem po lutym jest PKO/CS Akcji Małych i Średnich Spółek, debiutant w naszym zestawieniu. Tomasz Adamus, odpowiedzialny za wyniki funduszu, może się pochwalić blisko 13-procentowym wzrostem wartości jednostki uczestnictwa w pierwszych dwóch miesiącach roku.

Tylko w styczniu PKO/CS wypracował 13,64-procentowy zysk. Załamanie na giełdzie pod koniec lutego sprawiło, że w lutym fundusz stracił 0,58 proc. Traciły też inne fundusze zorientowane na ten segment spółek z GPW. Warto przy tym podkreślić, że o ile w styczniu przyniosły klientom największe zarobki, o tyle w lutym dość skutecznie chroniły wypracowany dorobek w przeciwieństwie do funduszy inwestujących środki klientów w akcje największych firm warszawskiej giełdy. Te nie dość że nie mogły się pochwalić w styczniu tak wysokimi osiągnięciami jak fundusze małych spółek, to jeszcze podczas lutowego ochłodzenia koniunktury zanotowały dużo dotkliwsze straty.

Aż 11 funduszy tego typu z 32 uwzględnianych w klasyfikacji funduszy akcyjnych krajowych zanotowało ponad 4-procentowe straty. Pięć funduszy osiągnęło w lutym dodatnie stopy zwrotu. Jednym z nich jest zwycięzca ubiegłorocznej edycji — DWS Top 25 Małych Spółek. PZU Małych i Średnich Spółek dał zarobek 0,86 proc., ale najlepszym wynikiem może się poszczycić Skarbiec Top Funduszy Akcji, dla którego jest to pierwsze w historii zwycięstwo w comiesięcznej klasyfikacji „PB”. To ciekawy produkt, jest to bowiem fundusz funduszy. Główna część portfela to jednostki uczestnictwa innych TFI, uzupełniane w niewielkim stopniu akcjami giełdowych emitentów i instrumentami rynku pieniężnego.

Gwałtowny rozwój rynku funduszy inwestycyjnych skłonił „PB” do rewizji formuły rankingu. W tym roku podzielimy klasyfikację funduszy akcyjnych na dwie kategorie — krajowe i zagraniczne. Historia uczy, że te ostatnie nie miały szans wygrać z funduszami krajowymi, obniżały natomiast regularnie średnią stopę zwrotu. To może wpływać na punktację. Pierwszym liderem nowej kategorii zostały wspólnie PKO/CS Japońskiego Rynku Akcji oraz PKO/CS Małych i Średnich Spółek Japońskich. Łącznie w trzech kategoriach uwzględniamy już 68 funduszy. Rok wcześniej ranking obejmował 50 podmiotów. Nie uległa natomiast zmianom klasyfikacja rankingu (patrz infografika poniżej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prowadzi PKO/CS