Pruszyński woli czekać, Paradyż rozmawia

Małgorzata Grzegorczyk, WIS
opublikowano: 04-02-2009, 00:00

Zmiany w trzech strefach

Inwestycje pod znakiem zapytania

Zmiany w trzech strefach

ekonomicznych miały

przynieść sześć nowych

inwestycji. Pewna jest Celsa,

Tymbark i Fujitsu Services.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 15 marca zmienią się trzy specjalne strefy ekonomiczne: łódzka, starachowicka i warmińsko-mazurska. Dzięki temu zainwestować mają Ceramika Paradyż, Tubądzin, Tymbark, Celsa, Pruszyński i Fujitsu (patrz ramka).

Kłopoty budowlańców

Ale nie wszystkie firmy potwierdzają obietnice złożone zarządom stref w ubiegłym roku.

— Właśnie zapadła decyzja, że wstrzymujemy tę inwestycję. Po pierwsze, są kłopoty z finansowaniem inwestycji, bo ratingi sektora budowlanego poleciały na łeb na szyję, po drugie, spadek inwestycji budowlanych oznacza mniejszy popyt na nasz asortyment. Po pierwszym kwartale zobaczymy, co dalej — mówi Tomasz Lewandowski, dyrektor ds. sieci w firmie Pruszyński.

Spółka zamierzała uruchomić w Rawie Mazowieckiej na zakupionej już działce produkcję płyt ociepleniowych wypełnionych zmodyfikowaną pianką poliuretanową. Kłopoty z finansowaniem może mieć także inny inwestor z branży budowlanej: Ceramika Paradyż. Tu jednak inwestycja będzie, chociaż być może mniejsza lub rozłożona na dłużej.

— Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację na rynku i trudności z finansowaniem inwestycji, trudno mi w tym momencie mówić o szczegółach, bo je dopiero ustalamy. Nie wiem, czy nie będziemy zmuszeni do zmniejszenia skali inwestycji lub rozłożenia jej na etapy — zapowiada Andrzej Goździk, dyrektor generalny Ceramiki Paradyż.

Nie udało się skontaktować z przedstawicielami Zakładu Ceramiki Budowlanej w Tubądzinie.

Tu się kręci

Dobrze wyglądają natomiast pozostałe dwie duże inwestycje: hiszpańskiej Celsy i Tymbarku.

— Planujemy inwestycję w produkcję monolitycznych wałów korbowych do statków (mamy już zamówienia do 2010 r.) oraz zwiększenie wydajności przy produkcji wałów stosowanych w energetyce wiatrowej — mówi Henryk Kamiński z Celsa Huta Ostrowiec.

W dalszych planach jest produkcja wałów do turbin wodnych.

Bez zmian pozostają plany firmy Tymbark, która chce rozbudować fabrykę w Olsztynku. Chodzi o budowę kompleksu produkcyjno-magazynowego o powierzchni 40 tys. mkw. oraz modernizację i rozbudowę istniejącego zakładu. Tymbark będzie mieć nowe linie technologiczne, zmodernizuje chłodnię i kotłownię.

— Na dziś — jeżeli będzie tam strefa ekonomiczna — mamy takie plany. Nie ma żadnych konkretów dotyczących wykonawców — mówi Dorota Liszka, rzecznik Grupy Maspex Wadowice, do której należy Tymbark.

Pewna jest inwestycja Fujitsu Services. Firma otwiera w Łodzi centrum wsparcia technicznego obsługi klientów. Już wynajęła biuro. Z informacji "PB" wynika, że Fujitsu Services może liczyć na grant rządowy.

Małgorzata Grzegorczyk, WIS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu