Przecena ropy dobija rubla

Tadeusz StasiukTadeusz Stasiuk
opublikowano: 2014-12-16 00:00

Poniedziałek był kolejnym fatalnym dniem dla rosyjskiej waluty.

Rubel przeceniony został o ponad 7 proc., a wycena dolara przekroczyła już poziom 62 rubli. Notowania euro wzrosły do ponad 73 rubli. Zdaniem analityków, jedną z przyczyn tak drastycznej przeceny rosyjskiego pieniądza są braki walut na tamtejszym rynku, wynikające z nałożonych na Rosję sankcji i odcięcia jej od zagranicznych źródeł finansowania.

Rubla dobija też taniejąca ropa. W poniedziałek doszło do symbolicznej sytuacji, kiedy to cena baryłki ropy wyrażona w dolarach spadła poniżej kursu USD/RUB.

Dotychczasowe interwencje podejmowane przez Bank Rosji w celu ratowania rubla nie przyniosły efektów, ale jedynie — jak wskazują eksperci — nakręcają panikę, z którą bezskutecznie walczą władze na Kremlu.