Przed meblami trudna wiosna

KSA
opublikowano: 22-10-2008, 00:00

Branża jeszcze nie odczuwa negatywnych skutków kryzysu finansowego z ostatnich tygodni. Obawia się tąpnięcia wiosną.

Branża jeszcze nie odczuwa negatywnych skutków kryzysu finansowego z ostatnich tygodni. Obawia się tąpnięcia wiosną.

W I półroczu branży meblarskiej dokuczały niekorzystne kursy walut. Teraz sytuacja się poprawiła, ale rynek zastanawia się, jak na nią wpłynie kryzys finansowy. Około 90 proc. produkcji polskich spółek meblowych, której wartość szacuje się na 25 mld zł rocznie, trafia na eksport. Z tego ogromna większość — nawet 80 proc. — do krajów tzw. starej Unii Europejskiej.

— W Europie już od jakiegoś czasu obserwujemy schłodzenie koniunktury, ale negatywne skutki kryzysu finansowego z ostatnich tygodni nie są jeszcze odczuwalne — tłumaczy Maciej Formanowicz, prezes giełdowego Forte i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Maciej Formanowicz szacuje, że branża może odczuć pierwsze negatywne skutki wiosną 2009 r. i powinna się do tego przygotować.

— Jest szereg działań, które możemy i powinniśmy podjąć, by wyjść z kryzysu obronną ręką — tłumaczy.

Wylicza m.in. konieczność dopasowania zdolności wytwórczych do popytu, podniesienia wydajności produkcji i obniżenia kosztów stałych. Nie ukrywa, że w grę będą wchodzić zwolnienia. Dodaje natomiast, że samo Forte nie planuje na razie ograniczania produkcji.

Zdaniem Macieja Formanowicza, w sytuacji groźby spadku popytu na Zachodzie branża powinna poszukać nowych rynków zbytu — m.in. na Bałkanach, w Europie Południowej i na Ukrainie, która od lipca tego roku zniosła cła na meble. Konieczne będzie też położenie nacisku na rozbudowę potencjału handlowego.

— Klienci z Europy Zachodniej to ogromne sieci, które wymagają współpracy z równie dużymi partnerami. Jest tu miejsce na zawieranie sojuszy przez polskich producentów — mówi Maciej Formanowicz.

Nie ukrywa też, że — tak jak pisaliśmy na łamach "PB" już kilka miesięcy temu — kryzys będzie okazją do konsolidacji branży

10,79

mld zł Taki był eksport polskich mebli w pierwszej połowie 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu