Przed MŚP rok pełen wyzwań

  • DI
opublikowano: 10-01-2019, 22:00

Spowolnienie gospodarcze, trudności w odzyskiwaniu długów, brak rąk do pracy — to problemy, które będą przedsiębiorcom spędzać sen z powiek.

Firmy z sektora MŚP są odpowiedzialne za tworzenie trzech czwartych produktu krajowego brutto i zapewniają połowę miejsc pracy na rodzimym rynku. Małe i średnie przedsiębiorstwa są więc siłą napędową polskiej gospodarki. W rozpoczętym roku nastąpi wiele zmian w otoczeniu ekonomicznym tego sektora, które będą miały na niego wpływ. Które z nich będą najważniejsze? To sprawdził Grzegorz Jarzębski, szef linii biznesowej Asset Finance w Siemens Financial Services.

Do największych wyzwań z pewnością należeć będzie spowolnienie wzrostu gospodarczego w naszym kraju — z 5,1 proc. (rok do roku) w III kwartale 2018 r. (dane z GUS) do 3,5 proc. w 2019 r. — według prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pierwsze oznaki tego zjawiska widać już teraz. Spójrzmy na wskaźnik PMI za listopad, który spadł poniżej 50 pkt. — po raz pierwszy od września 2014 r. Wiąże się to nie tylko z naturalną cyklicznością rozwoju gospodarczego, na którego szczycie właśnie jesteśmy, lecz także z mniejszą dynamiką PKB w Unii Europejskiej, która w 2019 r. według przewidywań wyniesie 2 proc. Natomiast gospodarka stanów Zjednoczonych ma zwolnić do 1,9 proc.

— Słabszy wzrost gospodarczy oznacza mniejsze wpływy do kas firm. Warto jednak zauważyć, że pomimo tendencji spadkowej wciąż jest on stosunkowo wysoki. Dlatego MŚP mają czas na dostosowanie się do mniejszych przychodów — mówi Grzegorz Jarzębski.

Co istotne, MŚP weszły w nowy rok z dobrą kondycją finansową. Według badania Diners Club Polska, 56 proc. spółek z tego sektora ocenia swoją obecną sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą.

— To dodatkowa poduszka, która pomoże im przetrwać spowolnienie gospodarcze — uważa Grzegorz Jarzębski.

A jednocześnie może bardzo pomóc w sytuacji problemów z pozyskiwaniem należności od partnerów biznesowych. To stały kłopot MŚP.

— Według BIG InfoMonitora, 54 proc. firm narzeka, że ich kontrahenci opóźniają się z płatnościami powyżej 60 dni. Wszystko wskazuje na to, że problem będzie tak samo poważny, jeżeli nie bardziej, w 2019 r. — mówi Grzegorz Jarzębski.

Jego zdaniem w takich sytuacjach firmy mogą posiłkować się coraz łatwiej dostępnymi narzędziami finansowania zewnętrznego, np. faktoringiem. W ten sposób za stosunkowo niewielką opłatą mogą zachować płynność i w ten sposób nie tylko utrzymać pozycję na rynku, ale też prowadzić ekspansję. W rozpoczętym roku MŚP będą miały jeszcze większy problem z pozyskaniem nowych pracowników. Według GUS w samym III kwartale 2018 r. liczba wolnych miejsc pracy wyniosła ponad 157 tys., co oznacza wzrost o 19,8 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

— Bezrobocie w 2018 r. spadło do rekordowo niskiego poziomu i nie ma wyraźnych sygnałów, by sytuacja miała się w najbliższym czasie zmienić — mówi Grzegorz Jarzębski.

Dlatego coraz więcej firm stara się skupić na zatrzymaniu obecnych pracowników, a to często wiąże się z koniecznością zwiększenia wynagrodzenia. W rezultacie MŚP zmniejszają swoją główną jak dotąd przewagę konkurencyjną, jaką była tania siła robocza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

MSP