Przed nami budowlana posucha

opublikowano: 22-10-2019, 22:00

Wrześniowe dane o budownictwie są lepsze od oczekiwań, ale kolejne miesiące zapowiadają chude lata.

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu wzrosła rok do roku o 7,6 proc. — wynika z danych GUS. To nieco powyżej rynkowych oczekiwań na poziomie 6,6 proc. Kołem napędowym sektora była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, która wzrosła o 15,8 proc. Źle natomiast wygląda sytuacja w specjalistycznych robotach budowlanych, które spadły o 4,5 proc.

Fot. Fotolia

Według szacunków w całym III kw. produkcja budowlano- -montażowa wzrosła o około 5,7 proc. r/r, co oznacza znaczący spadek względem 9 proc. odnotowanych w II kw. Nie ulega zatem wątpliwości, że w III kw. doszło do dalszego hamowania tempa wzrostu inwestycji w gospodarce.

Unijne ostatki

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, przypomina, że budownictwo ma poważne problemy, a najbliższa przyszłość tylko je pomnoży.

— Sektor budowlany w Polsce, mimo że wciąż jest spore zapotrzebowanie w gospodarcena jego produkty i usługi, boryka się z problemami, które przekładają się na jego rentowność i potencjał. Są to przede wszystkim wysokie koszty materiałów oraz zatrudnienia. Ponadto powoli wyczerpują się pieniądze unijne z perspektywy 2014-21, które dość mocno napędzały projekty infrastrukturalne. W kolejnych miesiącach zatem nie ma co liczyć na poprawę sytuacji i dwucyfrowe wyniki, widziane chociażby jeszcze w pierwszej połowie roku. Dynamika produkcji budowlano-montażowej będzie stopniowo spowalniać — uważa Monika Kurtek. Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole,

zwraca uwagę na efekt kalendarzowy jako jedną z przyczyn wrześniowego wzrostu dynamiki produkcji budowlano-montażowej.

— Do zwiększenia rocznej dynamiki produkcji budowlano-montażowej we wrześniu, w porównaniu z sierpniem, przyczynił się głównie efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych — w sierpniu była o jeden dzień mniejsza niż w 2018 r., podczas gdy we wrześniu była o jeden większa. Podtrzymujemy naszą ocenę krótkoterminowych perspektyw branży budowlanej. Choć w najbliższych kwartałach aktywność w budownictwie pozostanie wysoka, utrzyma się łagodny spadkowy trend dla rocznej dynamiki produkcji — twierdzi Jakub Borowski.

PKB w górę

Mając ten zestaw danych, analitycy pokusili się o wstępny szacunek wzrostu PKB w III kwartale.

— Na podstawie dostępnych danych można szacować że dynamika PKB w minionym kwartale wyniosła około 4,3- -4,4 proc. r/r. Ostateczny wynik zależy od informacji o handlu zagranicznym we wrześniu, których spodziewamy się 14 listopada — mówi ekonomistka Banku Pocztowego.

Na podstawie dostępnych już danych Credit Agricole sygnalizuje możliwość podniesienia prognozy za IV kw. i cały rok. — Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane o produkcji przemysłowej w połączeniu z danymi o produkcji budowlano-montażowej są lekko pozytywne dla naszej prognozy wzrostu PKB w III kw. — 4,3 proc. r/r. Poprawa ocen koniunktury w budownictwie sygnalizuje również możliwość niedoszacowania przez nas dynamiki PKB w IV kw. — 4,0 proc. i w całym roku — 4,4 proc. — mówi ekonomista Credit Agricole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane