Czytasz dzięki

Przed nami budowlana posucha

opublikowano: 22-10-2019, 22:00

Wrześniowe dane o budownictwie są lepsze od oczekiwań, ale kolejne miesiące zapowiadają chude lata.

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu wzrosła rok do roku o 7,6 proc. — wynika z danych GUS. To nieco powyżej rynkowych oczekiwań na poziomie 6,6 proc. Kołem napędowym sektora była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, która wzrosła o 15,8 proc. Źle natomiast wygląda sytuacja w specjalistycznych robotach budowlanych, które spadły o 4,5 proc.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Według szacunków w całym III kw. produkcja budowlano- -montażowa wzrosła o około 5,7 proc. r/r, co oznacza znaczący spadek względem 9 proc. odnotowanych w II kw. Nie ulega zatem wątpliwości, że w III kw. doszło do dalszego hamowania tempa wzrostu inwestycji w gospodarce.

Unijne ostatki

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, przypomina, że budownictwo ma poważne problemy, a najbliższa przyszłość tylko je pomnoży.

— Sektor budowlany w Polsce, mimo że wciąż jest spore zapotrzebowanie w gospodarcena jego produkty i usługi, boryka się z problemami, które przekładają się na jego rentowność i potencjał. Są to przede wszystkim wysokie koszty materiałów oraz zatrudnienia. Ponadto powoli wyczerpują się pieniądze unijne z perspektywy 2014-21, które dość mocno napędzały projekty infrastrukturalne. W kolejnych miesiącach zatem nie ma co liczyć na poprawę sytuacji i dwucyfrowe wyniki, widziane chociażby jeszcze w pierwszej połowie roku. Dynamika produkcji budowlano-montażowej będzie stopniowo spowalniać — uważa Monika Kurtek. Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole,

zwraca uwagę na efekt kalendarzowy jako jedną z przyczyn wrześniowego wzrostu dynamiki produkcji budowlano-montażowej.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Do zwiększenia rocznej dynamiki produkcji budowlano-montażowej we wrześniu, w porównaniu z sierpniem, przyczynił się głównie efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych — w sierpniu była o jeden dzień mniejsza niż w 2018 r., podczas gdy we wrześniu była o jeden większa. Podtrzymujemy naszą ocenę krótkoterminowych perspektyw branży budowlanej. Choć w najbliższych kwartałach aktywność w budownictwie pozostanie wysoka, utrzyma się łagodny spadkowy trend dla rocznej dynamiki produkcji — twierdzi Jakub Borowski.

PKB w górę

Mając ten zestaw danych, analitycy pokusili się o wstępny szacunek wzrostu PKB w III kwartale.

— Na podstawie dostępnych danych można szacować że dynamika PKB w minionym kwartale wyniosła około 4,3- -4,4 proc. r/r. Ostateczny wynik zależy od informacji o handlu zagranicznym we wrześniu, których spodziewamy się 14 listopada — mówi ekonomistka Banku Pocztowego.

Na podstawie dostępnych już danych Credit Agricole sygnalizuje możliwość podniesienia prognozy za IV kw. i cały rok. — Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane o produkcji przemysłowej w połączeniu z danymi o produkcji budowlano-montażowej są lekko pozytywne dla naszej prognozy wzrostu PKB w III kw. — 4,3 proc. r/r. Poprawa ocen koniunktury w budownictwie sygnalizuje również możliwość niedoszacowania przez nas dynamiki PKB w IV kw. — 4,0 proc. i w całym roku — 4,4 proc. — mówi ekonomista Credit Agricole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane