Przedsiębiorco, dmuchaj na chmurę!

opublikowano: 20-08-2018, 22:00

Nowe technologie niosą za sobą tyle samo nadziei, co obaw. Zgadnij, co znalazło się na szczycie, jeśli chodzi o zagrożenia.

Rynek chmury obliczeniowej w 2021 r. będzie wart 300 mld USD — szacują analitycy Gartnera. A według IDC, już w przyszłym roku dziewięć na 10 przedsiębiorstw będzie korzystać z systemów opartych w części lub całości na chmurze obliczeniowej. W 2025 r. biznes będzie tam umieszczał 60 proc. ogółu swoich cyfrowych informacji.

Skąd popularność cloud computingu? Rozwiązanie pozwala korzystać z technologii bez inwestowania w nią. Dzięki temu mniejsze firmy mają dostęp do zaawansowanych innowacji IT, które jeszcze niedawno zarezerwowane były tylko dla koncernów. Ale chmura opłaca się też wielkim spółkom — nie muszą skupiać się na swoje infrastrukturze IT, oszczędzają na sprzęcie, oprogramowaniu i kosztach pracy (mniejsze zespoły informatyków). Cieniem w biznesowym raju są tylko niepokoje związane z cyberbezpieczeństwem.

Specjaliści firmy analitycznej Gartner wskazali 10 dziedzin, na które powinien zwrócić uwagę każdy szybko rozwijający się przedsiębiorca. Pierwsze miejsce zajęła właśnie chmura. Eksperci jednak uspokajają: najlepsze usługi spod znaku cloud zapewniają pełną ochronę danych, a nowe regulacje, szczególnie uchwalona ostatnio ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, mają zapobiegać nadużyciom (operatorzy będą zobowiązani do wdrożenia skutecznych zabezpieczeń, szacowania ryzyka i raportowania poważnych incydentów).

Lęki nie są na wyrost? Z jednej strony nie. Przerwy w dostępie do sieci kosztują światową gospodarkę prawie 2,5 mld USD rocznie. A menedżerowie odpowiedzialni za zarządzanie ryzykiem, audyt, zgodność z przepisami i finanse mówią o ryzyku wycieku informacji, co spowoduje niespełnienie wymagań związanych z unijnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych.

— Trudno lekceważyć widmo kar, które grożą za niespełnienie wymogów RODO. Szkody wizerunkowe również trzeba uwzględniać. Niemniej obawy są mocno przesadzone. Do awarii, błędów ludzkich lub cyberprzestępstw może dojść w różnych warunkach, niezależnie od tego, czy dane są przetwarzane na serwerach własnych, czy w chmurze. Natomiast dostawcy cloudu dysponują procesami i personelem, które to ryzyko minimalizują. Przedsiębiorstwa nietechnologiczne takich zasobów i ochrony nie mają — twierdzi Andrzej Stella-Sawicki, wiceprezes chmurowego operatora CloudFerro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane