Przedsiębiorco, zróbmy razem biznes

Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz
opublikowano: 25-09-2019, 22:00

Na jednym z pierwszych spotkań w Łukasiewiczu namawiałem do zmiany retoryki i mówienia bardziej o wspólnym robieniu biznesu niż tylko o współpracy nauki z biznesem.

W imieniu naukowców z Łukasiewicza szukamy biznesu, poszukujemy innowacyjnych projektów. Na ich realizacji chcemy robić biznes i zarabiać.

W przypadku Łukasiewicza zarabianie nie oznacza jednak dążenia do maksymalizacji naszych marż. Decydującą dla nas „marżą” jest to, czy z naszą pomocą mała firma stanie się średnią, a średnia — wielką. To postęp technologiczny i rozwój firm jest główną miarą naszego sukcesu. Po to właśnie powstał Łukasiewicz. Naszym celem jest doskonałość operacyjna organizacji składającej się z kilkudziesięciu instytutów prezentujących skrajnie różnorodne kompetencje. Umiejętnie zarządzając tzw. efektem skali, chcemy oferować biznesowi to, czego w Polsce nikt jeszcze nie oferował.

Przedsiębiorcy potrzebują wewnętrznie zintegrowanych partnerów. Nie chcą „biegać po instytutach” i wyszukiwać poszczególnych kompetencji, a potem samodzielnie scalać je w ofertę biznesową. Mają prawo otrzymać w jednym miejscu kompleksową usługę lub propozycję badawczą, która rozwiązuje ich konkretne problemy. To rola Łukasiewicza, z jednej strony stymulować kontakt i wspólny interes nauki z przedsiębiorcami, a z drugiej stanowić naturalny kontakt dla przedsiębiorcy poszukującego rozwiązania problemu lub sposobu na znaczący wzrost jego biznesu.

Jesteśmy dynamiczni i proaktywnie wychodzimy do naszych klientów z pytaniem, jak możemy przyczynić się rozwoju ich firm. Istniejemy od sześciu miesięcy, ale zgromadziliśmy już portfolio 350 projektów, wnikliwie analizując 67 z nich. Każdy oceniony był przez ponad 400 ekspertów — naukowców z naszych instytutów, tworzących grupy badawcze. Wśród nich znajdowali się także eksperci posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z biznesem. Wyselekcjonowaliśmy 10 najlepszych, które mają charakter innowacyjny. Teraz przyjrzymy się możliwościom komercjalizacji.

Takie cele wyznaczyliśmy sobie, organizując od 1 do 3 października w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza. To pierwsze spotkanie biznesu z nauką w takiej formie. Podczas kilkudziesięciu prezentacji i zamkniętych spotkań przedsiębiorców z naukowcami będziemy szukali okazji do zrobienia wspólnego biznesu.

Zaprezentujemy najlepsze wspólne pomysły i projekty instytutów należących do Sieci Badawczej, które mają szanse na komercjalizację. Poddamy je pod ocenę firm, dla których te pomysły są potencjalnie interesujące. Przedsiębiorcy wskażą, w jakich wyzwaniach możemy ich wesprzeć. A ponieważ dostarczamy rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania, potencjał mamy ogromny. Jako trzecia największa w Europie sieć badawcza mamy możliwości wsparcia biznesu, które są poza zasięgiem wielu innych podmiotów działających w Polsce.

Materiał partnera: Sieć Badawcza Łukasiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu