Przedsiębiorcy czują się finansowo bezpieczni

opublikowano: 14-11-2018, 22:00

Większość właścicieli mikro i małych firm nie narzeka na obecną sytuację swoich biznesów. Ale niepokoją się o przyszłość

Nest Bank zbadał postawy i przekonania mikro- i małych firm odnośnie bezpieczeństwa finansowego. Okazuje się, że tacy przedsiębiorcy w Polsce rosną w siłę i czują się na rynku coraz pewniej. Aż 87 proc. badanych potwierdziło, że pod względem finansowym są bezpieczni. Natomiast 59 proc. zadeklarowało, że mają poczucie stabilności finansowej.

— Mali przedsiębiorcy potrafią dzisiaj z łatwością odnaleźć się w dynamicznym i niepewnym otoczeniu. To dla instytucjifinansowych duże wyzwanie, bo nie wystarczy już oferta kredytowa, aby być dla takich spółek partnerem — zwraca uwagę Agnieszka Porębska-Kość, dyrektor zarządzająca obszarem bankowości przedsiębiorstw i finansowania w Nest Banku Bank zapytał także, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa przedsiębiorców.

Okazuje się, że zależy ono w dużej mierze od pracowników oraz płynności finansowej firmy, a także od popytu na usługi. Ponadto dla 71,5 proc. badanych znaczenie ma wsparcie instytucji finansowych, w tym banków. Jednocześnie z badania wynika, że ponad 60 proc. mikro- i małych firm obawia się o finansową przyszłość. Wśród najczęstszych obaw przedsiębiorcy wskazywali brak płynności finansowej, opóźnienia w płatnościach od kontrahentów, niewypłacalność klientów, nieprzewidywalność rynku, trudności w prowadzeniu księgowości czy brak dostępu do kredytów albo pożyczek. Jedynie 4 proc. badanych wskazało, że nie ma żadnych obaw w obszarze finansowania firmy. Nest Bank zapytał również o zaufanie do instytucji finansowych. Aż 57 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że ufa swojemu bankowi w pełni, a 45 proc. przyznało, że dostaje od niego wsparcie w rozwijaniu biznesu. Przeciwnego zdania jest 36 proc. respondentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane