Przedsiębiorcy przeczuwają gospodarcze spowolnienie

opublikowano: 02-08-2018, 22:00

W MŚP panują coraz gorsze nastroje. Wpływ na to mają m.in. zmiany prawne

Kolejny kwartał z rzędu mali i średni przedsiębiorcy widzą przyszłość w ciemnych barwach — wynika z najnowszego Skanera MŚP, badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na próbie około 500 firm. Wskaźnik KERNA wyniósł w nim -67,38 pkt. i spadł o 5,09 pkt. Może on przyjmować wartość od -100 do 100, a im jest niższy, tym spółki mają gorsze nastroje.

Mieliśmy dość długi okres prosperity w gospodarce, więc teraz przedsiębiorcy obawiają się spowolnienia — mówi Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej

NATURALNA KOLEJ RZECZY:

Mieliśmy dość długi okres prosperity w gospodarce, więc teraz przedsiębiorcy obawiają się spowolnienia — mówi Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Fot. Marek Wiśniewski

Wyższe koszty

Największy wpływ na ten wynik miała ocena kondycji krajowej gospodarki. Obecnie aż 30 proc. badanych prognozuje jej pogorszenie, podczas gdy trzy miesiące wcześniej tacy pesymiści stanowili zaledwie 19,8 proc. Jednocześnie coraz mniej firm liczy na poprawę sytuacji w gospodarce (13,6 proc.). Przedsiębiorcy słabo oceniają minione trzy miesiące również w kontekście zmian gospodarczych w kraju. Pesymiści stanowią aż 34 proc., a tylko 14,4 proc. dostrzega pozytywne efekty przemian.

Lepiej wygląda ocena sytuacji własnych biznesów. Ale i tutaj nastroje nieznacznie spadają. Odsetek przedsiębiorców negatywnie podsumowujących sytuację w firmie w trzecim kwartale tego roku wynosi 22,4 proc., podczas gdy trzy miesiące wcześniej było to 16,2 proc. Ale już 18 proc. badanych oczekuje, że sytuacja ich firm polepszy się w najbliższych miesiącach, a 17 proc. jest odmiennego zdania.

Zdaniem Katarzyny Pydych, dyrektora generalnego Keralli Research, pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców nie jest związane z działaniami na rynku w konkretnym sektorze ani innymi czynnikami stricte ekonomicznymi. Firmy czują się niepewnie głównie z powodu atmosfery politycznej.

— Wprowadzane zmiany prawno-podatkowe zaczynają dotykać także małego biznesu, wpływają na wzrost kosztów działalności takich firm. Niepokojąca jest także niepewność związana z możliwością dalszych zmian oraz tempo ich wprowadzania — tłumaczy Katarzyna Pydych.

Koniec prosperity

Ponadto, jak zwraca uwagę Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), przedsiębiorcy widzą już skutki choćby uszczelniania systemu podatkowego, podczas gdy na efekty regulacji poprawiających warunki prowadzenia przez nich działalności gospodarczej trzeba jeszcze poczekać. Konstytucja biznesu funkcjonuje bowiem za krótko, żeby można było zaobserwować jej skutki. Poza tym firmy dotyka sytuacja na rynku pracy.

— Coraz trudniej jest znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, co jest szczególnie dokuczliwe dla małych firm, w których nawet jeden nieobsadzony wakat może istotnie przyczynić się do spadku efektywności spółki — twierdzi Jakub Bińkowski.

Jego zdaniem, MŚP obawiają się też spowolnienia, które zwykle pojawia się po okresie prosperity.

— Wydaje się jednak, że najistotniejsza jest sytuacja poza Polską. Informacje o spowolnieniu pojawiają się już choćby z Niemiec — mówi Jakub Bińkowski.

Co ciekawe, słabe prognozy nie wpłynęły na skłonność firm do inwestycji w najbliższym kwartale, która nieznacznie wzrosła. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

MSP