Przedsiębiorcy, twórzcie konsorcja

Artur Chodziński
04-11-2003, 00:00

Małe i średnie polskie firmy zarabiają na programie Odra 2006... ale mogą zarabiać więcej.

„Program dla Odry 2006” to ponad 9 mld zł. Czy polskie małe i średnie firmy mają szansę zdobyć te pieniądze?

Prof. Janusz Zaleski, prezes Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego: W mniejszych przedsięwzięciach związanych z „Programem dla Odry” małe i średnie firmy radzą sobie zupełnie dobrze. Jednak dopiero przygotowujemy się do poważnych inwestycji. Wielkie pieniądze pojawią się za dwa lata, ale już teraz trzeba wiedzieć, jak po nie sięgać. Małe i średnie firmy powinny zacząć budować konsorcja zdolne do wygrywania największych przetargów.

Jest jakiś skuteczny przepis?

Dość często nasze firmy nakładają tak dużą marżę, iż zdarza im się przegrywać cenowo z konkurencją z Zachodu, po czym i tak pracują dla niej w charakterze podwykonawców. Jeśli zwycięży mądrość, a przedsiębiorca zadowoli się dziesięcio-, a nie czterdziestoprocentowym zyskiem, ma duże szanse. Zwłaszcza że poziomem umiejętności inżynieryjnych w niczym nie ustępujemy firmom zagranicznym.

Nasi przedsiębiorcy nie mają zbyt dobrego zdania o tym, jak rząd do tej pory finansował inwestycje odrzańskie. Pieniądze docierały do nich z ogromnym opóźnieniem, wiele firm upadło.

To prawda. Zdarzało się, że środki przeznaczone na prace w danym roku trafiały do wykonawców... we wrześniu. Teraz już się to nie powtórzy. „Program dla Odry 2006” całkowicie zmienił filozofię myślenia o tych inwestycjach. Środki są zapisane w każdej ustawie budżetowej, więc nie ma pytania, czy będą pieniądze, tylko — ile ich będzie.

Zmorą inwestycji publicznych w Polsce są wysokie bariery kapitałowe — często nasze firmy nie mogą im sprostać. Czy tak samo będzie w przypadku „Programu dla Odry 2006”?

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wysokich barier. To faworyzowanie silnych firm zagranicznych. Oczywiście każda inwestycja będzie wymagała zabezpieczeń, ale nie będziemy blokować szans rozwoju dla własnej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Chodziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przedsiębiorcy, twórzcie konsorcja