Przedsiębiorcy zabezpieczają się na starość

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 02-11-2017, 22:00

Osoby prowadzące działalność gospodarczą znacznie chętniej niż etatowi pracownicy korzystają z produktów finansowych.

Pramerica zbadała podejście prawie tysiąca osób pracujących na etacie oraz 355 małych przedsiębiorców do finansów osobistych. Okazuje się, że tym drugim — choć pozornie mogą oni liczyć na większą niż etatowcy niezależność finansową — w większej mierze sen z powiek spędza wiele kosztów, takich jak ZUS, podatki oraz stałe opłaty za wynajem czy użytkowanie biura. Obawiają się także wysokości swojej emerytury gwarantowanej przez państwo. W efekcie chętniej niż pracownicy etatowi szukają rozwiązań, które zapewnią im bezpieczeństwo finansowe.

Finanse nie są im obce

Przy tym najważniejsza dla właścicieli biznesów jest możliwość pokrycia niespodziewanych wydatków na leczenie (tak uważa 70 proc. badanych przedsiębiorców). Takie osoby nie chcą się też stać finansowym obciążeniem dla najbliższych (68 proc.). Firmom zależy ponadto na utrzymaniu dotychczasowego poziomu życia na emeryturze (69 proc.). Dlatego większość przedsiębiorców(57 proc.) ubezpiecza się na życie, podczas kiedy wśród osób indywidualnych po polisę sięgnęło zaledwie 27 proc. pytanych.

— Etatowcy mają poczucie, że praca zapewni im bezpieczną finansowo przyszłość — mówi Piotr Lipa, dyrektor HR w Pramerica Życie. Ponadto, przedsiębiorcy są bardziej otwarci na inne dostępne na rynku instrumenty finansowe, w tym bardziej zaawansowane, jak choćby fundusze inwestycyjne. Korzysta z nich 12 proc. samozatrudnionych i tylko 7 proc. pracowników etatowych. Przedsiębiorstwa częściej kupują także obligacje — w ich posiadaniu jest 7 proc. firm i zaledwie 3 proc. pracowników etatowych. Natomiast akcje spółek nabyło 5 proc. podmiotów i 3 proc. osób zatrudnionych na stałe. Pramerica podkreśla przy tym, że aktywniejsze uczestnictwo firm na rynku finansowym wynika także z większej wiedzy dotyczącej nabywanych produktów.

— Polski przedsiębiorca to wyedukowany partner w rozmowach o pieniądzach i świadomy odbiorca oferty rynku finansowego — uważa Piotr Lipa.

Niepewna emerytura

Informacje o produktach finansowych firmy pozyskują samodzielnie — tak deklaruje 26 proc. z nich. Ważniejszym źródłem jest jednak pośrednictwo eksperta finansowego, z którego usług korzysta 35 proc. samozatrudnionych. Ponadto firmy częściej niż etatowcy myślą o porządnym zabezpieczeniu na starość. Podczas kiedy dla większości aktywnych zawodowo Polaków emerytura pozostaje w sferze dalekiej przyszłości, co dziesiąty z badanych przedsiębiorców twierdzi, że realizuje swój plan emerytalny z wyprzedzeniem, a 41 proc. uważa, że jest na dobrej drodze do jego wykonania. Wśród pracowników etatowych jest to odpowiednio6 proc. i 36 proc. badanych. Przy tym osoby zatrudnione na etat w swoim planie skupiają się na wyliczaniu, ile pieniędzy otrzymają z ZUS (52 proc.) oraz na jakim poziomie będą się kształtowały ich miesięczne wydatki (26 proc.). Przedsiębiorcy podejmują bardziej świadome kroki — szacują, ile muszą zaoszczędzić przed odejściem na emeryturę (29 proc.), i spotykają się z doradcami, żeby omówić koncepcje dotyczące możliwości oszczędzania na emeryturę (19 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu