Przedsiębiorczość to nasz priorytet

opublikowano: 10-04-2018, 22:00

Rozmowa z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju

Działalność Polskiego Funduszu Rozwoju często jest kojarzona z dużymi inwestycjami, jak np. zakup akcji Pekao, inwestycje w Rafako, Ferrum czy WB Electronics. Czy jednak PFR może coś zaoferować także firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw? Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Przedsiębiorczość, zwłaszcza małe i średnie firmy, to dla Grupy PFR absolutny priorytet. Codziennie, poprzez programy BGK, PARP czy PFR, ofertę dla eksporterów KUKE oraz Biura Handlowe PAIH docieramy do ponad 100 tys. małych i średnich firm, pomagając im w rozwoju biznesu. Małe i średnie firmy są podstawą naszej gospodarki, odpowiadając za ponad połowę PKB i 60 proc. miejsc pracy. W dodatku jest to jedyny sektor, który rzeczywiście tworzy miejsca pracy.

Oczywiście są też pewne wyzwania związane z taką strukturą gospodarki. Niestety, małe i średnie firmy rzadziej inwestują w innowacje czy stawiają na ekspansję międzynarodową. Zwyczajnie mają skromniejsze zasoby. Jest też problem sukcesji. Dlatego ważne jest, aby w Polsce istniało przyjazne otoczenie dla rozwoju małych i średnich firm. To jeden z istotnych celów tzw. planu Morawieckiego, w ramach którego przyjęty został pakiet 100 zmian dla firm, ustawa o innowacyjności wprowadzająca dla nich nowe odpisy wydatków na działalność badawczo-rozwojową, czy narzędzia finansowe i doradcze oferowane przez instytucje rozwojowe w ramach Grupy PFR. Nasze programy wzmacniają bazę finansowania przedsiębiorstw od momentu startu firmy aż po etap dojrzałości. Oferta obejmuje ponad 70 narzędzi m.in. w takich dziedzinach jak rozwój innowacji, finansowanie dłużne, ubezpieczenie krótkoterminowych należności, kredyty i gwarancje kredytowe, rozwój kapitału ludzkiego, pomoc prawna i organizacyjna czy ekspansja zagraniczna. Co ważne, nie jest to konkurencja dla finansowania komercyjnego, lecz jego uzupełnienie lub poprawa dostępności produktów komercyjnych dla małych i średnich firm poprzez np. system gwarancji de minimis BGK lub fundusze typu venture capital tworzone przez PFR Ventures.

Na czym polega model działania PFR Ventures?

To nowe podejście do finansowania młodych i innowacyjnych firm. Odchodzimy już praktycznie od popularnego jeszcze kilka lat temu finansowania w postaci bezzwrotnych dotacji. Tamten system był mniej efektywny i niestety także w wielu przypadkach zniekształcał rynek. W zamian stworzyliśmy największą w regionie platformę funduszy venture capital o wartości 2,7 mld zł. Chcemy pobudzić kapitał prywatny do zaangażowania w projekty o wyższym ryzyku, ale potencjalnie wysokiej stopie zwrotu w ten sposób, że jako fundusz partycypujemy w takich inwestycjach jako partner profesjonalnych, starannie wybranych prywatnych zespołów zarządzających. W ten sposób zwiększamy efektywność naszego działania. Nasza jedna złotówka jest multiplikowana, a jednocześnie zapewniamy, że tymi pieniędzmi zarządzają profesjonaliści, którzy mają taki sam cel jak my, czyli powodzenie inwestycji. Zależy nam na finansowaniu nowoczesnych technologii oraz polskichproduktów i usług, które mogą odnieść sukces na rynku światowym. Nie ukrywamy jednak, że wysoko zawiesiliśmy poprzeczkę dla funduszy, które chcą pozyskać od nas finansowanie. Wierzymy jednak, że jest to niezbędne, aby rzeczywiście fundusze o właściwych kwalifikacjach otrzymywały pieniądze i dawały realne wsparcie dla tych młodych i innowacyjnych firm.

Naszym celem jest też edukacja rynku. Liczymy, że w przyszłości powstanie cały ekosystem funduszy i będą one w stanie samodzielnie pozyskiwać inwestorów prywatnych. To naturalna droga rozwoju, np. w ostatniej dekadzie niemal cały przyrost nakładów badawczo-rozwojowych w Stanach Zjednoczonych został sfinansowany przez rynek venture capital.

Kilka dni temu Sejm przyjął pakiet ustaw zwany Konstytucją biznesu. Co się kryje pod tą nazwą?

Konstytucja biznesu to pakiet ustaw przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju w ramach SOR, który wprowadza wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Są to m.in. ustawy wzmacniające wolność działalności gospodarczej, poprzez zasadę, że to, co nie jest zabronione, jest dozwolone, a także pewność i zrozumiałość prawa czy domniemanie niewinności w postępowaniach skarbowych. Pakiet przewiduje również utworzenie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, a także ulgę na start, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście to tylko kilka ułatwień dla firm, które sukcesywnie wprowadzają minister Jadwiga Emilewicz i wiceminister Mariusz Haładyj.

Jak pan sądzi, kiedy w Polsce małe i średnie firmy będą silne tak, jak na przykład w Niemczech?

Przede wszystkim mieliśmy dużo mniej czasu niż tamte firmy. Przedsiębiorczość rozwija się w Polsce niespełna 30 lat. Zakumulowaliśmy dużo mniej kapitału, wiedzy i technologii. To jest wyrwa, którą jesteśmy w stanie zasypać nie w ciągu kilku lat, ale raczej kilku dekad. Mamy jednak coraz więcej przykładów sukcesów polskich firm, które przejmują przedsiębiorstwa z Niemiec, Francji czy Włoch. Znam wielu młodych ludzi, dla których założenie innowacyjnej firmy, odważnie wchodzącej na zagraniczne rynki jest naturalną drogą rozwoju. Pozbywamy się kompleksów, mamy podobne umiejętności i to jest bardzo ważne. Jako Grupa PFR staramy się dołożyć małą cegiełkę do tego, aby polskie firmy miały dostęp do tych samych narzędzi wspierających rozwój, co ich zagraniczni konkurenci. Jestem przekonany, że polskie firmy będą odnosiły coraz większe sukcesy i powstanie coraz więcej polskich 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu