PRZEGLĄD PRASY -- 2 września

opublikowano: 02-09-2003, 07:56

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 2 września.

RZECZPOSPOLITA

Wszystko wskazuje na to, że publiczne uniwersytety, politechniki i inne szkoły wyższe będą płacić podatki - dowiedziała się Rzeczpospolita. Resort finansów potwierdza, że z ustaw podatkowych wykreślono przepisy zwalniające uczelnie z podatku. (s.A1, A4)

Europa Środkowa i Wschodnia to właściwie jedyny region, w którym w roku ubiegłym nie doszło do wyhamowania tempa inwestycji zagranicznych. Polska, obok Węgier, Chorwacji i Rumunii, jest jednak tym krajem, w którym zagraniczny kapitał inwestuje coraz mniej. (s.B2)

Wykonanie tegorocznego planu przychodów z prywatyzacji stanie się nierealne, jeśli jedna z kluczowych transakcji nie dojdzie do skutku. Może tak się stać, gdyż koncerny E.ON i Electrabel wycofały się z przetargu na akcje grupy zakładów energetycznych G-8, których wartość szacuje się na co najmniej jeden miliard euro. (s.B4)

W 2004 roku Daewoo-FSO dostarczy 60.000 samochodów na Ukrainę. Wstępne ustalenia w tej sprawie zapadły w zeszłym tygodniu, ale fabryka nie potwierdza tego oficjalnie. Realizacja kontraktu zależy od tego, czy banki zgodzą się na propozycję zawarcia układu zakładającego redukcję długów o 50 procent i spłatę reszty przez cztery lata. (s.B4)

W sierpniu wzrosło o ponad cztery procent zadłużenie firm z tytułu emisji krótkoterminowych papierów dłużnych (KPD). W minionym miesiącu na rynku pojawiły się dwa nowe programy, których organizatorem jest BPH PBK. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Na początku sierpnia minister infrastruktury Marek Pol podjął decyzję o odwołaniu dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Zbigniewa Lesieckiego - głosi komunikat resortu. Ten, pomimo decyzji ministra nadal pełni swoją funkcję. Gazeta zastanawia się, jak to możliwe. (Gospodarka, s.3)

Gazeta zastanawia się, czy marszałek Sejmu Marek Borowski sfałszował ustawę wyboru Jana Czekaja na członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Takie zarzuty stawia bowiem Prawo i Sprawiedliwość (PiS). (Gospodarka, s.3)

MSWiA po raz kolejny przesunęło termin składania ofert na budowę systemu ewidencji aut i kierowców CEPiK. Chociaż wstępnie zgłosiło się ponad 70 firm, w wyścigu liczyć się będzie tylko kilka największych konsorcjów, których tworzenie dobiega już końca. ComputerLand najpewniej wystartuje z HP, a Prokom z IBM. (Gospodarka, s.4)

PARKIET

Poczta Polska może odkupić od spółek kontrolowanych przez Zbigniewa Niemczyckiego firmę wydzieloną z White Eagle Aviation, zajmującą się świadczeniem towarowych, lotniczych usług przewozowych (cargo) głównie na rzecz poczty. Trwają wstępne rozmowy. (s.1)

Międzynarodowe konsorcjum, którego jednym z uczestników jest Bank Millennium, wygrało przetarg na organizację i prowadzenie Banku Handlowego Iraku (Trade Bank of Iraq - TBI). Analitycy szacują wstępne obroty TBI na kilkaset milionów dolarów rocznie. (s.5)

Hewlett-Packard Polska podpisał z Servisco/DHL Express kontrakt na świadczenie usług outsourcingowych. HP dostarczy i wdroży komputery osobiste i serwery w 60 oddziałach firmy na terenie całego kraju. Wartość kontraktu wynosi cztery miliony złotych. (s.6)

W ubiegłym miesiącu fundusze emerytalne zarobiły średnio prawie 4,8 procent. Najlepszy był OFE Polsat, którego jednostka zyskała na wartości ponad 6,32 procent. Tak wysokie zyski to zasługa rosnących cen obligacji. (s.8)

PULS BIZNESU

Na 300 milionów euro wycenili Tel-Energo inwestorzy zainteresowani przejęciem spółki. Wkrótce znane będzie krótka lista oferentów. Jednym za faworytów jest Netia. (s.4)

Warszawski Ster-Projekt chce zdobyć 100 milionów złotych z nowej emisji akcji, którą przeprowadzi jesienią. Uzyskane środki spółka przeznaczy na akwizycje. Dwie firmy są już na celowniku. (s.4)

Dziś Rada Ministrów zajmie się programem promocji gospodarczej Polski do roku 2005. Tylko w przyszłym roku ma on kosztować budżet ponad 480 milionów złotych, z czego 400 milionów dostaną inwestorzy, a 80 milionów przeznaczonych zostanie na wspieranie eksportu. (s.5)

PGNiG proponuje wydzielenie operatora systemu przesyłowego, pozyskanie dla niego inwestorów oraz zatrzymanie kontroli nad wydobyciem paliw. To część prywatyzacyjnych planów spółki, którą wstępnie interesuje się rosyjski Gazprom. PGNiG intensywnie pracuje też nad rozwiązaniem kryzysu z obligatariuszami. (s.6-7)

Zbigniew Drzymała, wiodący akcjonariusz Groclinu, jest gotów odsprzedać część walorów. Tani nie będzie, więc może bardziej prawdopodobne jest podniesienie kapitału. Drzymała liczy, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) pomoże spółce w ukraińskich inwestycjach. (s.8)

Dr Witt, producent soków, chce zainwestować w zakład w Braniewie 20 milionów złotych. Zamierza tam produkować produkty pod nową marką, a także wejść w segment alkoholi. Dystrybucją ma zająć się Żywiec Trade. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Adrian Krajewski; Redagowała: Barbara Woźniak; RM: adrian.krajewski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 2 września