PRZEGLĄD PRASY -- 21 sierpnia

opublikowano: 21-08-2001, 08:43

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie we wtorek 21 sierpnia z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Dziś rząd ma zająć się nową wersją założeń do przyszłorocznego budżetu, jaką Ministerstwo Finansów miało przygotować po uwzględnieniu uwag zgłoszonych przez poszczególne resorty. (s.B1)

Większość analityków oczekuje w tym tygodniu obniżki podstawowych stóp procentowych o jeden do półtora punktu procentowego. Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję w środę 22 sierpnia. (s.B1)

Strata netto PKP po pierwszym półroczu wyniosła 850,1 milionów złotych i była o 30 procent większa niż przed rokiem. Przewóz towarów i pasażerów był mniejszy niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku o odpowiednio 83,7 milionów ton i 171,4 milionów psażerów. (s.B3)

W poniedziałek 20 sierpnia zakończyła się sprzedaż sierpniowej emisji dwuletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych. W ciągu 20 dni tego miesiąca sprzedano papiery o wartości 500 milionów złotych. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

O prawie cztery procent wzrosła wczoraj cena akcji KGHM. Zdaniem obserwatorów spowodowały to pogłoski o sprzedaży przez koncern pakietu akcji operatora sieci komórkowej (s.15)

PRAWO I GOSPODARKA

Z listy polskich towarzystw ubezpieczających na życie zniknęła Cigna. Firma zmieniła nazwę na FinLife, po tym jak większościowy pakiet jej akcji wykupili Finowie. Nowi właściciele zaczęli od podwyższenia kapitału zakładowego nowo nabytej spółki do 99 milionów złotych. (s.10)

PARKIET

Zdaniem analityków, Nafta Polska nie powinna sprzedawać udziałów w Rafinerii Gdańskiej konsorcjum Rotch, ponieważ mogą one trafić poźniej w ręce Rosjan. Ich zdaniem, spółka powinna zostać sprzedana PKN Orlen, ewentualnie MOL-owi. (s.1)

PULS BIZNESU

Urząd Regulacji Telekomunikacji przekonuje operatorów telefonii komórkowej do współdziałania przy budowie sieci UMTS. Dzięki temu Polkomtel, PTC i Centertel mogliby zaoszczędzić nawet jeden miliard dolarów. (s.5)

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarzadzające Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice, zamknęło emisję akcji dziewiątej serii, podwyższając kapitał zakładowy do kwoty 50,84 milionów złotych. GTL myśli już o rozpisaniu kolejnej emisji akcji dziesiątej serii. (s.9)

Prywatyzacja najważniejszych spółek wyodrębnionych z PKP rozpocznie się najwcześniej w 2004 roku. Niewykluczone, że mniejsze podmioty trafią w prywatne ręce już w 2003 roku. Zdaniem prezesa PKP, Krzysztofa Celińskiego w przekształceniach należy brać pod uwagę publiczną emisję akcji. (s.4)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 21 sierpnia