PRZEGLĄD PRASY -- 30 stycznia

30-01-2004, 07:48

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 30 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Choć kończy się już styczeń, nadal nie wiadomo jak rozliczyć się z Narodowym Funduszem Zdrowia, alarmują dyrektorzy szpitali. Z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w systemie ochrony zdrowia panują niespotykane od lat chaos i niepewność. Coraz głośniej mówi się o dymisji całego zarządu funduszu. (s.1,3)

W precedensowym procesie miasta Warszawy przeciwko państwu, sąd postanowił wskazać Sejm jako pozwanego. Miasto domaga się zwrócenia strat, które ponosi na skutek utrzymywania 50 procentowych zniżek dla studentów i kombatantów za przejazdy komunikacją miejską. w procesie sejm będzie reprezentować jego marszałek. (s.1, C2)

Według ekspertów Komisji Europejskiej, dzięki uchwalonej wczoraj ustawie o zamówieniach publicznych nawet o jedna trzecią spaść mogą wydatki rządu i samorządów na dostawy towarów, usług i robót budowlanych. Zgodnie z zaleceniami Brukseli ustawa znosi preferencje dla krajowych dostawców i wprowadza surowe reguły przeciwdziałania korupcji. (s.B1)

Polska uzyskała okres przejściowy na podwyżkę akcyzy na produkty energetyczne. Lista obejmuje osiem pozycji i daje nam czas na dostosowanie, najpóźniej w 2013 roku. Na początek oznacza to podwyżkę cen oleju napędowego, bo w przypadku benzyny, oleju opałowego i prądu stawki akcyzy w Polsce już teraz są wyższe od minimalnych wymaganych

przez Unię. (s.B1)

GAZETA WYBORCZA

Jeśli nie uda się pozyskać z prywatyzacji 8,8 miliarda złotych, to dług publiczny może w tym roku przekroczyć 55 procent PKB, przestrzegał w czwartek wicepremier Jerzy Hausner. Przyznał, że nadal szuka oszczędności w budżecie. Chciałbym zmniejszyć deficyt jeszcze o trzy miliardy złotych, mówi. (s.24)

PARKIET

Brok-Strzelec sprzedaje w ofercie publicznej akcje z prawem pierwszeństwa do objęcia obligacji zmiennych. Za zrzeczenie się do tego prawa spółka obiecała wypłacić wynagrodzenie. Zapewnia, że w związku z tym nie złamała przepisów o publicznym obrocie ani kodeksu spółek. Opinie prawników są zróżnicowane a sprawę bada KPWiG. (s.3)

Kwotę 96,5 milionów złotych zapłaciła Netia za lokalnego operatora telefonii stacjonarnej, El-Net wraz z całym jego dorobkiem. Kupiła go od BRE-Banku i jego firmy stowarzyszonej Tele-Tech. Teraz chcemy aby obie firmy zintegrowały się na poziomie operacyjnym, tak aby tworzyły jeden organizm, mówi prezes Netii Wojciech Mądalski. (s.3)

PULS BIZNESU

Do piątego lutego Volkswagen, Rover, Nucarco i ZAZ powinny zadeklarować, czy chcą zaangażować się kapitałowo w fabrykę Daewoo-FSO. Na tej podstawie resort skarbu wybierze potencjalnego inwestora i rozpoczną się negocjacje z Daewoo Motor Co. w sprawie odkupienia akcji należących do Koreańczyków. (s.3)

Być może już wkrótce na poczcie lub w banku będzie można kupić obligacje hipoteczne Europejskiego Funduszu Hipotecznego. Pierwsza emisja dla klientów detalicznych planowana jest na drugi kwartał. Wartość całego programu to 400 milionów złotych. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

[src#REUTERS]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 30 stycznia