PRZEGLĄD PRASY -- 4 lipca

04-07-2003, 08:01

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 4 lipca.

RZECZPOSPOLITA

NBP nie chce przekazać do budżetu dziewięciu miliardów złotych z tzw. rezerwy rewaluacyjnej. W zamian proponuje pożyczkę na wcześniejszy wykup przez rząd części zadłużenia zagranicznego. Po czwartkowym spotkaniu z NBP wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner powiedział, że rząd zaczyna o tym myśleć. (s.A1, B1)

Bundestag ratyfikował w czwartek traktat akcesyjny o przyjęciu 10 nowych członków do UE. Traktat musi jeszcze zostać ratyfikowany przez izbę wyższą - Bundesrat, ale to wydaje się być czystą formalnością. (s.A1, A7)

Czeska firma poligraficzna Svoboda przygotowuje się do debiutu na warszawskiej giełdzie - wynika z nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej. Od jesieni na GPW notowane mają być akcje Bank Austria Creditanstalt. Niewykluczone, że na warszawskim parkiecie pojawi się także chorwacka Podravka. Można szacować, że plany wejścia na GPW na pięć

zagranicznych spółek. (s.B1)

Ponad 100 milionów euro rocznie będą wypłacały Polsce Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Podpisane w czwartek w Brukseli porozumienie o przyjęciu do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) 10 państw przystępujących do UE utrudni jednak działalność 350 polskim przedsiębiorstwom zajmującym się przetwórstwem ryb. (s.B2)

Międzyresortowy zespół zajmujący się prywatyzacją Polskich Hut Stali (PHS) wydał w czwartek rekomendację dla jednego z dwóch inwestorów zainteresowanych przejęciem spółki. Nie ujawniono, który z oferentów - LNM Holdings czy US Steel - ową rekomendację otrzymał. (s.B3)

Według nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, testy systemu IACS w województwie świętokrzyskim wypadają fatalnie. Od początku tygodnia - od kiedy rozpoczęto operację - są kłopoty z centralnym serwerem. (s.B3)

Marek Kossowski wygrał konkurs na prezesa PGNiG. Od początku był wymieniany jako jeden z głównych kandydatów. (s.B3)

Do połowy lipca minister skarbu Piotr Czyżewski ma podjąć decyzję o dokapitalizowaniu Kompanii Węglowej (KW) kwotą 400 milionów złotych w akcjach jednej ze spółek z udziałem skarbu państwa. Nieoficjalnie mówi się, że tym razem mogą to być akcje KGHM, gdzie skarb państwa ma 44,28 procent udziałów. (s.B4)

Enterprise Investors (EI), firma zarządzająca funduszami typu private equity, nie wyklucza, że zwiększy udział w kapitale Netii. EI popiera pomysły zarządu alternatywnego operatora telekomunikacyjnego, by spółka rozwijała się poprzez przejęcia. (s.B4)

Pierwszy raz od ponad półtora roku wyniki dobrze zarządzanych funduszy akcji były w ostatnich 12 miesiącach lepsze niż wyniki funduszy obligacji. W średnim i długim terminie - 36 i 60 miesięcy - nadal opłacało się inwestować w fundusze obligacji i rynku pieniężnego. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

W branży piwowarskiej szykują się poważne przejęcia. Grupa Żywiec planuje odkupienie od Broka-Strzelca 48 procent udziałów w dużej lubelskiej Perle, zaś Strzelec ma przejąć od Brau Union Polska niedużego bydgoskiego Kujawiaka i takiegoż rzeszowskiego Van Pura. (s.20)

NFI Piast ma pomysł, jak jeszcze raz zarobić na programie NFI. Zamierza skupić od pozostałych funduszy drobne udziały w spółkach portfelowych, skonsolidować je, a potem zaoferować inwestorom finansowym. Tym ostatnim pomysł Piasta już się spodobał. (s.21)

PARKIET

Zbigniew Jakubas, znaczący akcjonariusz Elektrimu, podobnie jak BRE Bank, dysponuje opcją sprzedaży akcji spółki - dowiedział się Parkiet. W czerwcu pięć milionów walorów konglomeratu miała od niego odkupić firma TCF. (s.1)

Wartość godziwa akcji Hoopa wynosi 26 złotych - oszacował Dom Maklerski BRE Banku. Spółka produkująca soki i wodę mineralną za około 10 dni będzie chciała sprzedać pięć milionów akcji i pod koniec lipca zadebiutować na GPW. (s.3)

W czwartek Polskie Konsorcjum Petrochemiczne i amerykański Kellogg Brown Root podpisały umowę regulującą zasady współpracy przy odbudowie Iraku. Daje ona szansę na uzyskanie dostępu do irackich źródeł ropy naftowej. (s.5)

Żerański producent aut - Daewoo-FSO - nie chce się pogodzić z decyzją o zmniejszeniu z 87,4 procent do 2,65 procent jego udziałów w Polskim Towarzystwie Ubezpieczeniowym (PTU - dawne Daewoo TU). Nowi właściciele spółki oraz nadzór ubezpieczeniowy twierdzą, że Daewoo-FSO doprowadziło swoją spółkę zależną na skraj bankructwa. (s.7)

PULS BIZNESU

Maciej Leśny, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za PKP, zapowiada, że jeszcze w lipcu pod obrady rządu trafi poprawiony program restrukturyzacji przewoźnika. Koleje zamierzają zdobyć 900 milionów złotych na naprawę. (s.4) PGNiG szykuje się do wybudowania kolejnych kopalni ropy naftowej na zachodzie Polski. Dzięki nim firma chce najpóźniej do 2008 roku wydobywać ponad dwa miliony ton surowca rocznie. Natomiast o kontrakt z PGNiG na dostawy dwóch miliardów metrów sześciennych gazu zamierza się ubiegać pięć firm, w tym m.in. Bartimpex, Elcom i Puławy. (s.5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Adres internetowy:

adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700,

warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 4 lipca