Przejęcie pałeczki

opublikowano: 17-11-2016, 22:00

Nagroda Gospodarcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej to ekstraklasa wśród różnych biznesowych statuetek, medali i dyplomów.

Jej przyznawanie nie wynika z konstytucyjnych czy ustawowych przepisów, to czysto autorska inicjatywa Aleksandra Kwaśniewskiego z lat 1998–2005. Z sobie tylko znanych powodów politycznych nie podjął jej Lech Kaczyński, przyznawanie wznowił w latach 2011–15 natomiast Bronisław Komorowski. W tym kontekście wypada pozytywnie odnotować, że dzieło dwóch poprzedników postanowił kontynuować Andrzej Duda, dla którego punktem odniesienia jest przecież wyłącznie prezydentura Lecha Kaczyńskiego.

Przejmując pałeczkę, zmienił jednak termin i miejsce uroczystości — poprzednie gale odbywały się w czerwcu na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a laury za rok 2016 wręczone zostały 17 listopada w szklistym centrum kongresowym przy porcie lotniczym Rzeszów Jasionka podczas Kongresu 590. Narodziła się zatem nowa świecka tradycja, ale najważniejsze, że podtrzymana została ciągłość nagrody.

Sumując wszystkie jej edycje, tegoroczna była już czternasta. Regulamin stopniowo ewoluuje, ale głównie w jednym wątku — zmieniają się kategorie. W stosunku do ustalonych przez założyciela, następcy modyfikowali je i zwiększali liczbę, dopasowując do zmieniającej się biznesowej rzeczywistości. Andrzej Duda ustalił aż sześć, wśród których całkowitą nowością są np. start-upy.

Zniknęła natomiast preferowana przez Bronisława Komorowskiego tzw. zielona gospodarka. Przez czternaście edycji nie zmieniła się jednak generalna zasada, będąca regulaminową opoką. Przesiewaniem kandydatur do nagrody zajmuje się fachowa kapituła, ustalająca krótką listę nominowanych w każdej kategorii, ale zwycięzców wybiera jednoosobowo głowa państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu