Przełom w terapii chorób płuc

Joanna Gulewicz
opublikowano: 24-05-2018, 22:00

Firma OncoArendi Therapeutics, rozwijająca unikatową na skalę światową terapię chorób płuc, wchodzi na Giełdę Papierów Wartościowych.

Firma OncoArendi Therapeutics, rozwijająca unikatową na skalę światową terapię chorób płuc, wchodzi na Giełdę Papierów Wartościowych. W ramach najbardziej zaawansowanego projektu firma opracowała cząsteczkę OATD-01, potencjalny nowy lek na chroniczne choroby układu oddechowego, takie jak astma, włóknienie płuc czy sarkoidoza.

Badania nad chorobami płuc to nie jedyne wyzwanie badawcze, jakie stawia przed sobą OncoArendi. Firma równolegle prowadzi badania nad nowymi lekami przeciwnowotworowymi.
Zobacz więcej

AMBITNE CELE:

Badania nad chorobami płuc to nie jedyne wyzwanie badawcze, jakie stawia przed sobą OncoArendi. Firma równolegle prowadzi badania nad nowymi lekami przeciwnowotworowymi. Fot. ARC

Projekt „Badania przedkliniczne i kliniczne kandydata na innowacyjny lek w terapii astmy i nieswoistych chorób zapalnych jelit” to przede wszystkim pierwszy taki projekt w swojej klasie. Oznacza to, że cząsteczka skierowana jest na zupełnie odmienny cel biologiczny od leków stosowanych dotychczas.

Unikalne podejście

— Takie podejście niesie ze sobą wiele nadziei na opracowanie nowej, skutecznej terapii. Zakładamy, że lek przyniesie oczekiwane efekty terapeutyczne i będzie dobrze tolerowany przez pacjentów, co jest niezwykle istotne przy długotrwałym leczeniu. Jest oczywiście ryzyko związane z każdym innowacyjnym rozwiązaniem, że nie spełni ono zakładanych oczekiwań — podkreśla Karolina Dzwonek, dyrektor działu biologii OncoArendi Therapeutics.

Oczekiwana aktywność terapeutyczna OATD-01 u pacjentów zostanie zweryfikowana w drugiej fazie badań klinicznych. Przy rozwoju leków pierwszych w swojej klasie, założenie ich działania opiera się na badaniach na zwierzętach oraz badaniach korelacyjnych zwiększonej aktywności celu molekularnego leku u pacjentów z daną jednostką chorobową.

Celem biologicznym cząsteczki OATD-01 są chitynazy, enzymy trawiące chitynę, powszechnie występujący w przyrodzie budulec chociażby ścian komórkowych grzybów czy pancerzyków skorupiaków. Badania naukowe wielu laboratoriów wskazują jednak, że enzymy te zaangażowane są także w patogenezę chorób układu oddechowego. Głównym celem nowej terapii jest idiopatyczne włóknienie płuc, sarkoidoza oraz astma, na które chorują miliony pacjentów na całym świecie i dla których nadal brakuje skutecznych i bezpiecznych leków.

— Badania z wykorzystaniem modeli zwierzęcych wykazały, że chitynazy odgrywają istotną rolę w patogenezie astmy czy włóknienia płuc, ponadto pokazano, że enzymy te ulegają znaczącej aktywacji u pacjentów dotkniętych schorzeniem, lokalizując się w miejscach zmienionych patologicznie. Wszystko to wskazuje, że zablokowanie chitynaz nowym lekiem może być przełomem w walce z chorobą — komentuje Karolina Dzwonek.

OncoArendi Therapeutics właśnie zakończyła pierwszą część badań klinicznych pierwszej fazy dla związku OATD-01, której celem było określenie bezpieczeństwa cząsteczki po podaniu pojedynczej dawki zdrowym ochotnikom. Kolejny krok to faza wielokrotnego podania leku, gdzie potwierdzonebędzie jego bezpieczeństwo oraz wybrane zostaną dawki do fazy drugiej, w której badany będzie już efekt terapeutyczny u pacjentów. Ten etap planowany jest na przełom lat 2019-20.

Pierwsi na świecie

OncoArendi Therapeutics jest pierwszą firmą na arenie międzynarodowej prowadzącą badania nad opracowaniem inhibitorów chitynaz na tak zaawansowanym etapie, że pierwsza cząsteczka została podana ludziom. To również trzecia firma w historii Polski, która rozpoczęła badania klinicznedla innowacyjnego leku.

— Naszą przewagą, zwłaszcza w przypadku astmy, jest opracowanie leku w formie tabletki. Większość leków przyjmowanych przez pacjentów z astmą jest podawana w formie wziewnej, tabletka natomiast ułatwia przyjmowanie leku i podanie jego odpowiedniej dawki. W przypadku włóknienia płuc dostępne obecnie leki nie dają pożądanych efektów, a ich stosowanie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi, istnieje więc ogromna potrzeba znalezienia nowych rozwiązań terapeutycznych takich jak nasz lek — podkreśla Karolina Dzwonek.

Nowe terapie na raka

Badania nad chorobami płuc to nie jedyne wyzwanie badawcze, jakie stawia przed sobą OncoArendi. Firma równolegle prowadzi badania nad nowymi lekami przeciwnowotworowymi.

Rozwój projektu inhibitora arginazy to nowatorskie podejście terapeutyczne w onkologii, polegające na odblokowaniu układu odpornościowego pacjenta do walki z chorobą. Immunoterapie są obecnie najbardziej obiecującym sposobem leczenia nowotworów, dającym realną szansę na wyleczenie pacjenta. Cząsteczka OATD-02 OncoArendi jest już na etapie formalnych badań przedklinicznych, a w przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie badań klinicznych.

Drugi program onkologiczny firmy to projekt w ramach platformy chitynazowej, dotyczący inhibitorów jednego z białek z rodziny chitytnaz — YKL40. Również w tym przypadku badacze opracowują lek pierwszy w klasie i również tu za słusznością dalszych działań stoi wiele badań naukowych. Za główny cel terapeutyczny naukowcy OncoArendi stawiają sobie walkę z glejakiem, nowotworem, na który nie ma obecnie żadnej skutecznej terapii. Jednocześnie wykazano, że właśnie w tym nowotworze białko YKL40 jest szczególnie mocno aktywowane.

OncoArendi Therapeutics prowadzi badania nad nowymi lekami od odkrycia pierwszej aktywnej cząsteczki do etapu wczesnych badań klinicznych kandydata na lek u ludzi. W celu przeprowadzenia badań ostatniej, trzeciej fazy i wprowadzenia leku na rynek konieczne jest nawiązanie współpracy z międzynarodowym koncernem farmaceutycznym, w przededniu której firma znajduje się obecnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Gulewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu