Przemyśl sięga po PPP

ANP
opublikowano: 25-10-2011, 00:00

Miastu marzy się sortownia śmieci. Ale w kasie miejskiej pieniędzy brak. Stąd pomysł na PPP.

To będzie pilotażowy projekt Przemyśla (woj. podkarpackie) w modelu koncesji na roboty budowlane (tryb partnerstwa publiczno-prywatnego). Władze miasta ogłosiły przetarg na budowę Zakładu Odzysku Odpadów Komunalnych. Jego szacunkowa wartość to 24 mln zł.

— Zdecydowaliśmy się na taki tryb z prostej przyczyny. W kasie miejskiej nie ma pieniędzy na realizację inwestycji — mówi Jerzy Buczkowski, pełnomocnik prezydenta ds. zamówień publicznych.

Zadaniem koncesjonariusza będą zaprojektowanie i budowa instalacji umożliwiającą przetwarzanie odpadów, głównie z sektorakomunalnego. Docelowo sortowania będzie mogła przyjmować 1,2 mln m sześc. odpadów, które będą pochodzić nie tylko z Przemyśla, ale też z okolicznych gmin. Koncesjonariusz będzie zarządzał zakładem i czerpał profity przez co najmniej 20 lat.

— Rynek odpadów komunalnych jest bardzo obiecujący dla rynku koncesji choćby z tego względu, że strumień pieniądza jest stały, bo popyt na usługi jest zagwarantowany. To sprzyja współpracy publiczno-prywatnej. Poza tym sektor prywatny może przyjść z pomocą stronie publicznej np. w zakresie zastosowania nowoczesnej technologii — mówi Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Zamawiający zastrzegł, że nie będzie uiszczał płatności, a to oznacza, że koncesjonariusz poniesie ryzyko ekonomiczne przedsięwzięcia. Według Bartosza Korbusa, instytucje finansowe prawdopodobnie będą mieć mniej obiekcji do udzielania finansowania inwestycjom z sektora odpadów komunalnych niż przedsięwzięciom, np. z sektora wodno-rekreacyjnego.

— Zakład powstanie na działce sąsiadującej ze składowiskiem. To ostatnie ma funkcjonować co najmniej 30 lat, ale jeśli w tym czasie zbudujemy zakład, niewykluczone, że przedłużymy jego życie — dodaje Jerzy Buczkowski. Firmy zainteresowane przetargiem w Przemyślu mogą składać wnioski o udział w postępowaniu do 2 grudnia.

Informacji o przetargu udziela Jerzy Buczkowski z Urzędu Miejskiego Przemyśl tel.: +48 166752038, e-mail: przetarg@um.przemysl.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu