Przemysłowe MŚP tracą zdolność do konkurowania

  • DI
opublikowano: 15-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Małym firmom z branży przemysłowej coraz trudniej jest rywalizować na krajowym rynku. Jeden z powodów: muszą zmniejszać nakłady na maszyny i urządzenia.

Tegoroczny odczyt Indexu MiU (maszyn i urządzeń), który wskazuje, w jakiej kondycji do konkurowania są firmy przemysłowe z sektora MŚP, wynosi 44,06 pkt (w skali od 0 do 100). - wynika z badania realizowanego na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. W porównaniu z ubiegłorocznym pomiarem oznacza to spadek o 6,54 pkt. Obecną wartość indeksu należy interpretować jako niższą zdolność badanych branż do konkurowania - zarówno dziś, jak i w perspektywie kolejnego roku. Zdaniem ekspertów największy wpływ na niższy wynik miały zmiany w sprzedaży krajowej i poziomie nakładów na odnowienia parku maszyn i urządzeń.

Warto dodać, że Index MiU obejmuje przedsiębiorstwa z branż obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych i spożywczej.

– Odczyty indeksów dla badanych branż potwierdziły, jak bardzo zdolność do konkurowania wrażliwa jest na wszelkie uwarunkowania makroekonomiczne. Jeszcze 12 miesięcy temu wyniki badania wskazywały na „odradzanie się” ankietowanych branż po pandemii. Dziś jednak przedsiębiorcy identyfikują nowe wyzwania, które sprawiają, że obserwujemy umiarkowany optymizm w zakresie kondycji do konkurowania w nadchodzącym roku. Ta ostrożność to oczywiście efekt sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, na którą wpływają m.in. galopująca inflacja, wzrost stóp procentowych, wyzwania kadrowe czy znaczny wzrost kosztów energii – mówi Katarzyna Kaczmarek, prezes Siemens Financial Services w Polsce.

Mimo niepewności i coraz trudniejszej sytuacji firmy przemysłowe starają się nie rezygnować z inwestycji w budowanie własnej konkurencyjności.

– Jedynie 7 proc. ankietowanych przyznaje, że w tym roku zmniejszyło nakłady na maszyny i urządzenia, a cięcia w przyszłości planuje 8,3 proc. To pokazuje, że wielu zarządzających firmami ma świadomość, jak istotne dla rozwoju biznesu jest w aktualnych warunkach budowanie konkurencyjności poprzez technologię – mówi Katarzyna Kaczmarek.

Jakie zdaniem przedsiębiorców są najważniejsze czynniki, które w nadchodzącym roku będą wpływały na przyszłość badanych branż? Zdaniem ankietowanych największe znaczenie będą miały coraz droższa energia elektryczna (53,3 proc. wskazań) oraz utrzymująca się wysoka inflacja (40 proc.). Przedsiębiorcy nieco rzadziej wymieniali braki kadrowe (31,3 proc.) oraz wzrost cen surowców (29 proc.). Wskazywali często także na odczuwalne skutki wojny (20 proc.) i problemy z dostępnością komponentów do produkcji (18,7 proc.).

Warto zwrócić uwagę, że w tym roku wśród czynników wymienianych przez przedsiębiorców, które w najbliższych miesiącach będą kształtować rynek, znacznie rzadziej pojawiała się ekologia. W obliczu kryzysu przedsiębiorcom zaprzątają głowy zupełnie inne kwestie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane