Przenosimy kredyt bankowy do świata cyfrowego

Materiał partnera
opublikowano: 10-12-2017, 22:00

ROZMOWA Z RAFAŁEM CZERNIKIEM, ŁUKASZEM DZIEKANEM I PAWŁEM OSTROWSKIM, ZAŁOŻYCIELAMI FINAI

Skąd pomysł na platformę kredytową FinAi?

KREDYT BANKOWY PRZEZ INTERNET
KREDYT BANKOWY PRZEZ INTERNET
Założyciele FinAi – Rafał Czernik, Łukasz Dziekan i Paweł Ostrowski. [FOT. ARC]

Jest ona odpowiedzią na bolączki zarówno banków, jak i kredytobiorców. Wychodzi naprzeciw potrzebom obu tych stron, dla których proces udzielania kredytu jest obecnie skomplikowany, sformalizowany, mało przyjazny, czasochłonny i kosztowny. Gdy dodać do tego, że w taki właśnie sposób bierze dziś kredyt większość klientów w Polsce, to widać, że naszą platformę należy uważać za metodę na uporanie się z uciążliwościami związanymi z udzielaniem kredytów w sposób tradycyjny.

Czy cały proces kredytowy można zrealizować przez internet?

Obecnie tylko 1 kredyt bankowy na 10 jest finalizowany za pośrednictwem internetu. Wynika to z barier technologicznych i regulacyjnych, z którymi zmagają się banki. Problemem banków są też wysokie koszty ryzyka operacyjnego i kredytowego. Na platformie FinAi klient weźmie kredyt szybko i wygodnie, a bank udzieli mu kredytu w sposób bezpieczny i wiarygodny.

Na czym polega wyjątkowość platformy FinAi?

Proces kredytowy zbudowaliśmy tu na nowo. W nowej postaci jest on prosty, zrozumiały, bezpieczny i zgodny z regulacjami sektorowymi. Daje bankom możliwość precyzyjnego zarządzania ryzykiem operacyjnym i ryzykiem kredytowym na poziomie umowy agencyjnej. W FinAi banki otrzymają też dostęp do narzędzia market intelligence, dzięki któremu będą mogły analizować swoją sprzedaż internetową za pomocą naszej platformy. Nasze rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom trzech milionów klientów, chcących wziąć kredyt bankowy przez internet w 2018 r.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Klient najpierw zrobi selfie i zdjęcie dokumentu tożsamości, a następnie przekaże je w naszej aplikacji, przez telefon. Na tej podstawie system samodzielnie dokona weryfikacji jego tożsamości, posługując się przy tym rozwiązaniami biometrii twarzy i uwierzytelnienia dowodu osobistego. Tradycyjne, długie formularze zastąpiliśmy prostymi, krótszymi kwestionariuszami. Nasza platforma jest zintegrowana ze wszystkimi możliwymi źródłami danych w Polsce. Dzięki temu klient musi wypełnić zaledwie kilkanaście pól, a bank natychmiast otrzyma informacje wymagane do udzielenia kredytu. Posługując się zaawansowanymi metodami zbierania i analizy danych, przygotowujemy i prześlemy do banków wnioski kredytowe bardzo wysokiej jakości.

Nie ma ryzyka pogubienia się w tych wszystkich nowościach?

Stworzyliśmy zautomatyzowane narzędzie, które krok po kroku prowadzi klienta przez proces kredytowy i dopasowuje produkt do jego potrzeb. Klient otrzyma m.in. informacje o swojej zdolności kredytowej i porady dotyczące parametrów kredytów, które będą dopasowane do jego sytuacji życiowej i budżetu domowego. Będzie też mógł porównywać oferty banków przy użyciu różnych kryteriów. Na końcu otrzyma produkt optymalnie dopasowany do jego potrzeb.

Ile czasu zajmuje przejście przez proces kredytowy?

Cały proces, począwszy od weryfikacji tożsamości, przez wybór oferty, zawarcie umowy, aż do wypłaty pieniędzy nie powinien zająć więcej czasu, niż kilkanaście minut. Dodatkowo nie wiąże się z koniecznością wychodzenia z domu. Wystarczy mieć przy sobie dowód, komputer i smartfon.

Kilka dni temu podczas Impact fintech’17 po raz pierwszy pokazaliście rozwiązanie FinAi. Kiedy będzie ono dostępne dla klientów? Jak przebiega integracja z sektorem bankowym?

Obecnie integrujemy naszą platformę z kilkoma bankami, a z kolejnymi prowadzimy rozmowy. Chcemy być partnerem dla banków i stworzyć dla nich nowy, atrakcyjny kanał dystrybucji, dzięki któremu będą mogły skutecznie i bezpiecznie sprzedawać swoje produkty przez internet. Nasza platforma została zaprojektowana w sposób, który umożliwia łatwą integrację z systemami bankowymi przy minimalnych kosztach po stronie banków.

Naśladujecie innych czy jesteście innowatorami?

Platforma FinAi to zupełnie nowa usługa, niedostępna dotychczas dla klientów w Polsce, a także w Europie.

Czy już myślicie o wejściu na inne rynki?

Tak, to nasz kolejny cel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane