Przepustka do większych pieniędzy

opublikowano: 10-09-2017, 22:00

Studia MBA nie wiążą się już może z prestiżem, ale ciągle dają lepsze zarobki.

Mediana wynagrodzeń osób z certyfikatem MBA wyniosła w ubiegłym roku 11,6 tys. zł brutto. 25 proc. absolwentów zarabiało 18,6 tys. zł i więcej. Podobny odsetek musiał zadowolić się 7 tys. zł lub mniejszą kwotą — wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za rok 2016, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Najczęściej na programy biznesowe decydowali się specjaliści i menedżerowie po takich kierunkach studiów podstawowych, jak informatyka, ekonomia, finanse i zarządzanie, prawo i administracja. Dużo rzadziej wybierali je humaniści i socjolodzy. Absolwenci MBA dużo więcej zarabiali w firmach z przewagą kapitału zagranicznego (mediana 14 tys. zł) niż polskiego (8,5 tys. zł).

Miesięczne wynagrodzenie całkowite w przypadku pracowników z dyplomem MBA wynosiło 11,6 tys. zł. Dla porównania: ludzie z tytułem doktora dostawali średnio 5 tys. zł, a z tytułem magistra — 4,25 tys. zł. Najlepiej opłacani są absolwenci MBA w województwie mazowieckim (14,1 tys. zł), wielkopolskim (12 tys. zł) i dolnośląskim (11,75 tys. zł). Tuż za podium znaleźli się absolwenci z województwa śląskiego (11 tys. zł) i małopolskiego (10 tys. zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu