Przerwana zła seria europejskich giełd

WST
09-07-2009, 18:18

Na europejskie parkiety powróciła nadzieja na odreagowanie ostatnich spadków. Czwartkowe notowania toczyły się w dużo lepszych nastrojach niż na poprzednich sesjach. W efekcie trzy największe parkiety zakończyły dzień zielonymi wskazaniami indeksów. Zaskoczenia nie było ze strony Banku Anglii, który pozostawił stopy na dotychczasowym, najniższym w  historii poziomie.

Z zadowoleniem przyjęto kwartalne rezultaty Alcoa, amerykańskiego potentata aluminiowego, który jako pierwszy otworzył sezon raportów w gronie blue chipów. Nieco to naciągane, gdyż faktyczna strata spółki była wyższa niż średnia prognoza analityków, ale inwestorzy woleli odnosić ją do najbardziej „czarnych” projekcji i wyniku nie obejmującego kosztów restrukturyzacji.

Humory poprawiła zwyżka na rynku surowcowym. Szczególnie w przypadku metali strategicznych. Rosła cena miedzi co między innymi należy łączyć z doniesieniami z Chin, gdzie niemal o połowę wzrosła czerwcowa sprzedaż aut. Sygnalizować to może odbicie na tamtejszym rynku, co z kolei daje nadzieję na zwiększenie popytu na surowce.

Wzięciem na Starym Kontynencie cieszyły się akcje koncernów górniczych. Wśród nich brylowały Norsk Hydro, Rio Tinto. Gracze znów też zaczęli uzupełniać portfele w walory producentów samochodów. Spory popyt odnotowano m.in. na papierach koncernów Daimler i Renault. Notowania w tym segmencie wsparło podwyższenie rekomendacji dla europejskiego sektora motoryzacyjnego z „neutralnie” do „przeważaj” przez specjalistów z Bank of America.

Czwartek był również dobrym dniem dla sektora bankowego. Deutsche Bank zyskiwał ponad 3,2 proc., a HSBC Holdings ponad 1,7 proc. Rósł też – o ponad 1,6 proc. - kurs spółki inwestycyjnej Man Group. Firma poinformowała o niewielkim spadku funduszy, którymi zarządza; z kwoty 44 mld USD na koniec maja do 43,3 mld USD na koniec czerwca. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Przerwana zła seria europejskich giełd